Φενέρμπαχτσε-Εφές 93-78: Την σάρωσαν οι κίτρινοι και έκαναν το 2-0 στην σειρά

Η Φενέρμπαχτσε νίκησε εντός έδρας την Εφές με 93-78 και έκανε το 2-0 στην σειρά των τελικών του τουρκικού πρωταθλήματος.

Πολύ δυνατή ήταν η Φενέρμπαχτσε στην αρχή του αγώνα και πήρε προβάδισμα με έξι πόντους (16-10, 5' λεπτό). Η Εφές με ένα επί μέρους σκορ 10-2 στα εναπομείντα λεπτά, κατάφερε να είναι μπροστά με δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (20-18). Οι κίτρινοι ήταν καταιγιστικοί στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μερους σκορ 36-12, προηγήθηκαν με 22 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (54-32).

Οι γηπεδούχοι κράτησαν την απόσταση τους στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου πάνω από το +20 και προηγήθηκαν με 25 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (74-49). Η Φενέρμπαχτσε διατήρησε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εντός έδρας την Εφές με 93-78 και έκανε το 2-0 στην σειρά των τελικών του τουρκικού πρωταθλήματος.

Από την Φενέρμπαχτσε διακρίθηκαν οι Γκούντουριτς και Βεσέλι με 18 πόντους έκαστος. Από την Εφές ξεχώρισαν οι Μπράιαντ και Τουντσέρ με 19 και δώδεκα πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα:  18-20, 54-32, 74-49, 93-78