Εφές-Φενέρμπαχτσε 103-92: Με υπογραφή των Λάρκιν και Μίτσιτς μείωσαν σε 2-1

Η Εφές νίκησε εντός έδρας την Φενέρμπαχτσε με 103-92 και μείωσε σε 2-1 στην σειρά των τελικών του τουρκικού πρωταθλήματος.

Δυνατό ξεκίνημα και υψηλά κινήθηκε το σκορ στην αρχή του αγώνα, με την Εφές να είναι μπροστά με έξι πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (31-25).  Η Φενέρμπαχτσε βρήκε απαντήσεις και προσπέρασε δύο φορές στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να παραμένουν μπροστά και να προηγούνται με δύο πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (52-50).

Οι πρωταθλητές Ευρώπης ανέβασαν ρυθμό στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και πήραν προβάδισμα ακόμη και με 13 πόντους (69-56), με τους φιλοξενούμενους να βρίσκουν λύσεις, αλλά τους γηπεδούχους να προηγούνται με έξι πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (75-69). Η Εφες πάτησε το γκάζι στην τέταρτη περίοδο, με την Φενέρμπαχτσε να δυσκολεύεται να την ακολουθήσει και για αυτό οι γηπεδούχοι, νίκησαν εντός έδρας με 103-92 και μείωσαν σε 2-1 στην σειρά των τελικών του τουρκικού πρωταθλήματος.

Από την Εφές διακρίθηκαν οι Λάρκιν και Μίτσιτς με 37 και 29 πόντους αντίστοιχα. Από την Φενέρμπαχτσε ξεχώρισαν οι Χένρι και Γκούντουριτς με 21 και 14 πόντους.

Δεκάλεπτα: 31-25, 52-50, 75-69, 103-92