Εφές-Μερκεζεφέντι 96-77: Άνετη επικράτηση για τους μπλε χωρίς τους Μίτσιτς και Κλάιμπερν

Η Εφές νίκησε εντός έδρας την Μερκεζεφέντι με 96-77 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 10-5, ενώ οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 7-8.

Δυνατό ξεκίνημα για την Εφές, η οποία προηγήθηκε με οχτώ πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (44-36). Αν και η Μερκεζεφέντι παρέμεινε ανταγωνιστική στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημχρόνου, οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα τους και προηγήθηκαν με έντεκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (74-63). Η Εφές πάτησε το γκάζι στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 22-14, κατάφερε να νικήσει εντός έδρας την Μερκεζεφέντι με 96-77. Υπενθυμίζουμε ότι οι πρωταθλητές Ευρώπης δεν είχαν στην διάθεση τους, τον Βασίλιε Μίτσιτς και τον Γουίλ Κλάιμπερν.

Από τους Εφές διακρίθηκαν οι Λαρκίν και Εμπαγιέ με 17 πόντους έκαστος. Από την Μερκεζέφεντι ξεχώρισαν οι Χάιντιγκερ και Ρογκαβόπουλος (6ρ.) με 22 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 25-17, 44-36, 74-63, 96-77