Τουρκία, Εφές-Πέτκιμσπορ 90-64: Στο ρελαντί επικράτησε η ομάδα του Αταμάν

Η Εφές νίκησε εντός έδρας την Πετκίμσπορ με 90-64 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 12-5, ενώ οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 6-11.

Αν και οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (18-17), οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 29-11, προηγήθηκαν με 17 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (46-29).

Οι πρωταθλητές Ευρώπης κράτησαν το προβάδισμα τους στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκαν με 22 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (66-44). Η Εφές διατήρησε την διαφορά της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εντός έδρας την Πετκίμσπορ με 90-64.

Από την Εφές διακρίθηκαν οι Εμπαγιέ και Γκάζι με 19 και 17 πόντους αντίστοιχα, ενώ χρησιμοποιώντας ευρύ ροτέισον, ξεκουράστηκαν πολλοί βασικοί παίκτες που αγωνίστηκαν για λίγα λεπτά όπως ο Κλάιμπερν και ο Λάρκιν. Από την Πέτκιμσπορ ξεχώρισε ο Τσέρι με έντεκα πόντους, με τους Μπουθ και Αράρ να έχουν από δέκα πόντους.

Δεκάλεπτα: 17-18, 46-29, 66-44, 90-64