Καρσίγιακα-Φενέρμπαχτσε 102-98: Λύγισαν στην Σμύρνη οι κίτρινοι-μπλε

Η Καρσίγιακα νίκησε εντός έδρας την Φενέρμπαχτσε με 102-98 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 15-5, ενώ οι "κίτρινοι-μπλε" έπεσαν στο 17-3.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στα πρώτα λεπτά, με την Καρσίγιακα να έχει για περισσότερη ώρα το προβάδισμα και ήταν μπροστά με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-21). Αν και οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα με τέσσερις πόντους στο 12' λεπτό (28-24), οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η Φενέρμπαχτσε με ένα επί μέρους σκορ 6-2, πήρε τα ηνία του αγώνα και προηγήθηκε με δύο πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (48-46).

Η ομάδα από την Σμύρνη ανέβασε ρυθμό στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 27-21, προηγήθηκε με τέσσερις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (73-69). Η Καρσίγιακα διατήρησε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εντός έδρας την Φενέρμπαχτσε με 102-98.

Από την Καρσίγιακα διακρίθηκε ο Κουζμίνσκας με 23 πόντους, με τους ΜακΚόλουμ και Ανγκόλα να σκοράρουν από 20 πόντους έκαστος. Από την Φενέρμπαχτσε ξεχώρισαν οι Μότλει και Γουίλμπεκιν με 17 πόντους, ενώ ο Καλάθης είχε 15 πόντους, έξι ασίστ και έξι ριμπάουντ και ο Ντόρσεϊ είχε 4 πόντους, 2 ριμπάουντ και μία ασίστ.

Δεκάλεπτα: 22-21, 46-48, 73-69, 102-98