Πέγια-Μαρούσι 81-106: Με ραψωδία Γιαννόπουλου στους ομίλους του FIBA Europe Cup

Το Μαρούσι «ξύπνησε» στο δεύτερο μέρος και με μπροστάρη τον Γιαννόπουλο νίκησε και στο άλλο παιχνίδι της σειράς την Πέγια με σκορ 106-81 και πέρασε στους ομίλους του FIBA Europe Cup.

Δυνατό ξεκίνημα έκανε η Πέγια στο παιχνίδι η οποία είχε αποκτήσει σταθερά το προβάδισμα και βρέθηκε να προηγείται ακόμα και με διψήφια διαφορά (25-15) με το Μαρούσι να φτάνει να μειώνει στον πόντο (40-39) στα μέσα της δεύτερης περιόδου, με την ομάδα των Βορείων Προαστίων να μην αφήνει την αντίπαλό της να ξεφύγει ,το ημίχρονο έκλεισε 53-50 υπέρ της Πέγια.

Στο δεύτερο μέρος , το Μαρούσι ήταν καταπληκτικό κι σε άμυνα και σε επίθεση γεγονός που το μαρτυρά το επιμέρους (13-32). Η ομάδα του Βετούλα ήταν πολύ εύστοχη από την γραμμή του τριπόντου και πολύ γρήγορα ανέβασαν την διαφορά στους 19 πόντους προν κλείσιε η τρίτη περίοδος με την ομάδα του Αμαρουσίου να κρατάνει τα ηνία του αγώνα μέχρι το τέλος του ματς και να πανηγυρίζει μια ευρεία νίκη με σκορ 106-81 κι να πανηγυρίζει συνεπώς την πρόκριση στους ομίλους του Europe Cup.

Τα δεκάλεπτα: 28-22, 53-50, 68-82, 81-106

Οn fire: Ο Χάρης Γιαννόπουλος έχοντας 29 πόντους με 7 τρίποντα

Ξεχώρισαν: Από πλευράς Αμαρουσίου ο Φρίντικσον με 22 πόντους και 9 ασσίστ και ακολούθησε ο Νικολαίδης με 13 , ενώ από πλευράς Πέγια ο Γουέλς είχε 25 πόντους.

Μεγαλύτερη διαφορά: Το τελικό +25 (81-106)