Λίμπουργκ-ΠΑΟΚ 70-74: Σπουδαία ανατροπή και νίκη στην ευρωπαϊκή πρεμιέρα για τους Θεσσαλονικείς

Οι Θεσσαλονικείς κάνανε μια σπουδαία ανατροπή στην τελευταία περίοδο του αγώνα και νίκησαν εκτός έδρας την Λίμπουργκ με σκορ 74-70 και άρχισαν με τον καλυτερο τρόπο τις υποχρεώσεις τους στο FIBA Europe Cup.

Ισσοροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο για τις δυο ομάδες. Οι επιθέσεις κυριαρχούσαν, καμία δεν ξέφυγε της άλλης και οι δυο ομάδες έκλεισαν την περίοδο ισσόπαλες με σκορ 21-21.Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι με καλύτερες λύσεις στην επίθεση απέκτησαν για πρώτη φορά διψ΄ηφιο προβάδισμα στο 15' με το σκορ να διαμορφώνεται σε 38-28, όπου και κράτησαν το προβάδισμά τους μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (42-35).

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να μειώσει την διαφορά στους τέσσερις πόντους (48-44) με τους γηπεδούχους να βρίσκουν τις λύσεις και να προηγούνται 58-49 στο τέλος του δεκαλέπτου. Στο τέλος οι Θεσσαλονικείς πέρασαν μπροστά με τον Μπάρτλει κάνοντας το 62-64. Κράτησαν το προβάδισμά τους μέχρι το τέλος του ματς και πανηγύρισαν μαι σπουδαία νίκη με σκορ 74-70.

Τα δεκάλεπτα: 21-21,42-35,58-49,70-74

On fire: Ο Κρούζερ με 14 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Ξεχώρισαν: Για τους Θεσσαλονικε΄ις ο Άπσον με 13 πόντους και ο Κατσίβελης με 12 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Μεγαλύτερη διαφορά: Το +12 των γηπεδούχων (40-28)