ΠΑΟΚ – Πόρτο 89-70: 2Χ2 για τον Δικέφαλο

Ο ΠΑΟΚ συνεχίζει τις… υψηλές πτήσεις στο FIBA Europe Cup, με τον Δικέφαλο να επικρατεί της Πόρτο με 89-70, πετυχαίνοντας την δεύτερη νίκη του σε ισάριθμες αγωνιστικές.

Ο δικέφαλος μπήκε με το… πόδι στο γκάζι στην αναμέτρηση απέναντι στους Πορτογάλους, φτάνοντας σε διψήφιο προβάδισμα μόλις από το 6ο λεπτό (20-9), με τον ΠΑΟΚ να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 26-18. Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου οι Πορτογάλοι επέστρεψαν στο ματς, πλησίασαν σε απόσταση βολής (28-26), όμως Άπσον και Παπαδάκης… εκτόξευσαν εκ νέου την διαφορά στο +13 (43-30), με την Πόρτο, πάντως, να καταφέρνει στο τελευταίο τρίλεπτο της πρώτης περιόδου, να μειώσει στους επτά (46-39).

Ρέινολντς και Χέντερσον έστειλαν και πάλι τον ΠΑΟΚ στο +10 (51-41), με το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, όμως η Πόρτο απάντησε με ένα 9-0 που έφερε το ματς στον πόντο (51-50). Από εκείνο το σημείο και μετά, το ματς μετατράπηκε σε… θρίλερ, με τον Λάντις με τρίποντο να ισοφαρίζει σε 58-58, ενώ ο ίδιος, με νέο τρίποντο, έβαλε την Πόρτο μπροστά με 61-60. Τον τελευταίο λόγο, πάντως, τον είχε ο ΠΑΟΚ, με τους Ρέινολντς και Κατσίβελη, με ένα προσωπικό τους 5-0, να γράφουν το 68-63, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος. Περσίδης και Άπσον έδωσαν πολύτιμο προβάδισμα επτά πόντων στην ομάδα της Θεσσαλονίκης (71-64),  με τον Μπάρτλεϊ, με προσωπικούς πόντους, να πετυχαίνει το 77-66 και το παιχνίδι να μην έχει… επιστροφή πλέον για τους φιλοξενούμενους, με τον ΠΑΟΚ να φτάνει στην νίκη με 89-70.

Τα δεκάλεπτα: 26-18, 46-39, 68-63, 89-70

Οn fire: Καθοριστικός ο Μπάρτλεϊ με 18 πόντους, επτά ριμπάουντ και τέσσερις ασίστ.

Ξεχώρισαν: Φόρεστερ και Ρέινολντς είχαν 15 και 14 πόντους αντίστοιχα. Για την Πόρτο, ο Λάντις είχε 17 πόντους.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +19 για τον ΠΑΟΚ (89-70) στο 40’

Διαιτητές: Μαεστρέ, Χρούσα, Μαρέτ