Ηρακλής-Κορμέντ 94-76: Άνετα με το «δεξί» ο Γηραιός

Ο Ηρακλής νίκησε εύκολα την Κορμέντ με 94-76 και ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις του στον Α' Όμιλο του FIBA Europe Cup.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά και είχαν τα καλά τους διαστήματα, με τον Ηρακλή να είναι μπροστά με πέντε πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (24-19). Οι κυανόλευκοι συνέχισαν δυναμικά και διαχειρίστηκαν αποτελεσματικά το προβάδισμα, με αποτέλεσμα να έχουν προβάδισμα με οχτώ πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (50-42).

Οι κυανόλευκοι παίζοντας πιο αποτελεσματικά, ξέφυγαν και ανέβσαν την διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων στο δεύτερο μέρος, αφού ήταν με δώδεκα πόντους μπροστά στο τέλος της τρίτης περιόδου (72-60). Ο Γηραιός δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στην Ουγγρική Κορμέντ στην τέταρτη περίοδος και για αυτό νίκησε με 94-76.

Από τον Ηρακλή ξεχώρισαν οι Χάνλαν και Σάνγκς με 23 και 15 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Κορμέντ διακρίθηκαν οι Τάμες και Ντουράζει με 18 και 16 πόντους.

Περίοδοι: 24-19, 50-42, 72-60, 94-76

Διαιτητές: Βιτκάουσκας, Ματεγιέρ, Μπίτνερ

On Fire: Ο Ολιβιέρ Χάνλαν του Ηρακλή με 23 πόντους, δύο ασίστ και ένα ριμπάουντ

Μεγαλύτερη διαφορά: Το 86-66 για τον Ηρακλή

Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: Τα 65% στα δίποντα της Κορμέντ, με τον Ηρακλή να έχει 80%