Ηρακλής-Μπαχτσεσεχίρ 63-64: Mε βολή στο 0.7 ηττήθηκαν οι κυανόλευκοι

Μία βολή του Καρτάλ Οζμιζράκ σχεδόν σε νεκρό χρόνο, ήταν αυτή που έκρινε την αναμέτρηση του Ιβανόφειου, με την Μπαχτεσεχίρ να επικρατεί του Ηρακλή με 64-63 εκτός έδρας και τους κυανόλευκους να πέφτουν στο 0-2 και την τέταρτη θέση, ενώ η Τουρκική ομάδα ανέβασε το ρεκόρ της στο 2-0 και την πρώτη θέση.

Ο Ηρακλής ξεκίνησε πιο δυναμικά τον αγώνα και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, ήταν μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (16-12). Παρά την πίεση της Μπαχτσεσεχίρ, οι κυανόλευκοι διατήρησαν το προβάδισμα τους στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με έξι πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (35-29).

Αν και ο Ηρακλής φόρτσαρε στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και ανέβασε την διαφορά στους 15 πόντους (51-36, 27'), η Τουρκική ομάδα μάζεψε την διαφορά, με τους κυανόλευκους να προηγούνται με οχτώ πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (51-43). Η Μπαχτσεσεχίρ πάτησε το γκάζι στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 21-12, έκανε τον αγώνα θρίλερ στα τελευταία λεπτά, με την Τουρκική ομάδα χάρη στην εύστοχη βολή του Καρτάλ Οζμιζράκ 0.7 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, να παίρνει την εκτός έδρας νίκη με 64-63.

Δεκάλεπτα: 16-12, 35-29, 51-43, 63-64

On Fire:  Ο Σμιθ με 20 πόντους, τρία ριμπάουντ και τρεις ασίστ σε 29:15 λεπτά.
Η μεγαλύτερη διαφορά: Οι 15 πόντοι για τον Ηρακλή στο 27' λεπτό (51-36).
Ξεχώρισαν:  Από την Μπαχτσεσεχίρ διακρίθηκαν οι Σμιθ και Σαβάς με 20 και 16 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τον Ηρακλή ξεχώρισαν οι Ντάγκλας και Γούλριτζ με 14 και 12 πόντους. Οι 15 πόντοι για τον Ηρακλή (51-36, 27' λεπτό).
Το στατιστικό που έκανε τη διαφορά: Το 22.22% στα τρίποντα του Ηρακλή, με την Μπαχτσεσεχίρ να έχει 29.63%.
Διαιτητές: Βελίκοβ, Μέιρσον, Γιανγκόφσκι