Mόρναρ Μπαρ-Ηρακλής 88-65: Τρίτη ευρωπαϊκή ήττα για τους κυανόλευκους

Ο Ηρακλής στο πρώτο ματς με τον κόουτς Στέργιο Κουφό στον πάγκο του,  ηττήθηκε εκτός έδρας από την Μόρναρ Μπαρ με και έπεσε στο 0-3, ενώ η ομάδα από το Μαυροβούνιο ανέβηκε στο 2-1.

Αν και ο Ηρακλής είχε τον πρώτο λόγο στο προβάδισμα στα πρώτα λεπτά, η Μόρναρ Μπαρ ήταν μπροστά στο τέλος της πρώτης περιόδου (25-24). Οι γηπεδούχοι πάτησαν το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 22-13, προηγήθηκαν με δέκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (47-37).

Η ομάδα από το Μαυροβούνιο συνέχισε να διευρύνει το προβάδισμα της στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους και με ένα επί μέρους σκορ 22-15, προηγήθηκε με 17 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (69-52). Η Μόρναρ Μπαρ διατήρησε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε τον Ηρακλή με 88-65.

Δεκάλεπτα: 25-24, 47-37, 69-52, 88-65
On Fire: Ο Ντάγκλας του Ηρακλή και ο Γκόρντιτς της Μόρναρ Μπαρ με 16 πόντους έκαστος.
Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: Το 29% στα τρίποντα του Ηρακλή, με την Μόρναρ Μπαρ να έχει 40%.
Ξεχώρισαν: Από την Μόρναρ Μπαρ διακρίθηκαν οι Γκόρντιτς (10ρ.) και Ντέβις με 16 και 15 πόντους αντίστοιχα, ενώ απότον Ηρακλή ξεχώρισαν οι Ντάγκλας και Κουζέλογλου με 16 και 11 πόντους.
Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 88-63 (οι 25 πόντοι διαφορά για την Μόρναρ Μπαρ στο 39' λεπτό).
Διαιτητές: Κουκέλτσικ, Γκριγκιόνι, Περτσιαβάλε