Μπαχτσεσεχίρ-Ηρακλής 86-66: Ακόμη μια ευρωπαϊκή ήττα για τους κυανόλευκους

Ο Ηρακλής σημείωσε την πέμπτη του φετινή σερί ευρωπαική ήττα στους ομίλους του FIBA Europe Cup, αφού έχασε από την Μπαχτσεσεχίρ στην Κωνσταντινούπολη με 86-66, με την Τουρκική ομάδα να έχει κάνει το 5/5.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά και είχαν τα καλά τους κομμάτια, με την Μπαχτσεσεχίρ να είναι μπροστά με πέντε πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (24-19). Οι γηπεδούχοι συνέχισαν δυνατά στο δεύτερο δεκάλεπτο και "έχτισαν" μια διαφορά, με αποτέλεμα να προηγηθούν με έντεκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (45-34).

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμό στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρονου και με ένα επί μέρους σκορ 17-13, προηγήθηκαν με 15 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (62-47). Η Μπαχτσεσεχίρ διατήρησε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εντός έδρας τον Ηρακλή με 86-66.

Δεκάλεπτα: 24-19, 45-34, 62-47, 86-66

On Fire: Ο Μπαιγκούλ της Μπαχτσεσεχίρ με 18 πόντους

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 72-47 (οι 25 πόντοι διαφορά για την Μπαχτσεσεχίρ στο 32' λεπτό).

Ξεχώρισαν: Από την Μπαχτσεσεχίρ διακρίθηκαν οι Μπαιγκούλ και Σόλομον με 18 και 12 πόντους αντίστοιχα. Από τον Ηρακλή ξεχώρισαν οι Γούρλιντζ και Ντάγκλας με 17 και 14 πόντους.

Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: Το 14.81% για τον Ηρακλή στα τρίποντα, με την Μπαχτσεσεχίρ να έχει 48%.

Διαιτητές: Ουεχέντρικ, Γιόβανιτς, Ζιτλούκιν