Μπάκεν Μπέαρς - Περιστέρι 83-75: Δεν έφτανε η αντεπίθεση στο φινάλε

Το Περιστέρι δεν κατάφερε να φύγει με τη νίκη από τη Δανία, καθώς ηττήθηκε με 83-75 από τους Μπάκεν Μπέαρς. Με αυτό το αποτέλεσμα η ελληνική ομάδα που έχασε και τη διαφορά υποχώρησε στο 2-3, ενώ οι νικητές ανέβηκαν στο 3-2, μετά την 5η αγωνιστική του FIBA Europe Cup.

Οι Μπάκεν Μπέαρς ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση και επέβαλαν τον ρυθμό τους, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο στο +10 (28-18, 10'). Το Περιστέρι δεν μπορούσε να περιορίσει επιθετικά τους γηπεδούχους και έτσι οι Δανοί έφτασαν μέχρι και στο +19 (54-35), πριν ο Κατσίβελης με τρίποντο διαμορφώσει το 54-38 του πρώτου μισού του αγώνα. Η ελληνική ομάδα κατάφερε μετά την ανάπαυλα να δέσει την άμυνά της και παράλληλα να πλησιάσει μέχρι και στους επτά πόντους (64-57, 29'), πριν οι Μπάκεν Μπέαρς πετύχουν το τελευταίο καλάθι στην τρίτη περίοδο (66-57, 30'). Το σκηνικό άλλαξε στο τελευταίο μέρος, καθώς οι παίκτες του Μανωλόπουλου πέρασαν σε θέση οδηγού μετά από μεγάλο διάστημα (68-70, 35'), χάρη σε τρίποντο του Μίλερ. Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και πέρασαν εκ νέου μπροστά, με αποτέλεσμα να φτάσουν στη νίκη με 83-75

Από τους νικητές ξεχώρισε ο Τζάκσον με 26 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ ο Χάρις είχε 14 πόντους.

Από το Περιστέρι ο Χάγκινς είχε 18 πόντους, 8 ριμπάουντ και 4 ασίστ,  ενώ ο Μορέιρα μέτρησε 14 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 28-18, 54-38, 66-57, 83-75.

On Fire: Ο Τζάκσον με 26 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ οδήγησε τους Μπάκεν Μπέαρς στη νίκη.

H μεγαλύτερη διαφορά: Το +19 των γηπεδούχων (54-35).

Ξεχώρισαν: Από τους νικητές δεύτερος σκόρερ ηταν ο Χάρις με 14 πόντους. Από το Περιστέρι ο Χάγκινς σημείωσε 18 πόντους, μάζεψε 8 ριμπάουντ και μοίρασε 4 ασίστ.

Διαιτητές: Αράνια, Κεγιτσί, Τόμασον.