Οπάβα-Κεραυνός 77-89: Ανατροπή και νίκη στην πρεμιέρα για την ομάδα του Κακιούζη

Ο Κεραυνός Στροβόλου νίκησε εκτός έδρας την Οπάβα με 89-77, για την πρώτη αγωνιστική των ομίλων του FIBA Europe Cup.

Δυνατό ξεκίνημα για την Οπάβα, η οποία ήταν μπροστά με επτά πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-14). Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Κεραυνός πήρε προβάδισμα σε δύο περιπτώσεις, αλλά οι γηπεδούχοι κράτησαν την απόσταση τους και προηγήθηκαν με τρεις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (38-35).

Αν και η κυπριακή ομάδα ισοφάρισε στο 26' λεπτό (47-47), η τσεχική ομάδα διατήρησε το προβάδισμα της στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκε με δύο πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (60-58). Ο Κεραυνός πάτησε το γκάζι στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 31-17,κατάφερε να νικήσει εκτός έδρας την Οπάβα με 89-77.

Από τον Κεραυνό Στροβόλου διακρίθηκαν οι Μπέρνς και Άμπελ με 27 και 25 πόντους αντίστοιχα. Από την Οπάβα ξεχώρισαν οι Μόκραν και Σβαντρλίκ με 18 και 13 πόντους.

Δεκάλεπτα: 21-14, 38-35, 60-58, 77-89