Βόννη-Χάποελ Ιερουσαλήμ 77-70: Η γερμανική ομάδα κατέκτησε τον τίτλο του BCL

Η Βόννη νίκησε την Χάποελ Ιερουσαλήμ με 77-70 και κατέκτησε τον τίτλο του BCL την φετινή σεζόν.

Ο τελικός έγινε στην Μάλαγα σε ένα κατάμεστο στάδιο με 10.437 φιλάθλους. H Βόννη ξεκίνησε πολύ δυνατά στον αγώνα και ήταν μπροστά με επτά πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (14-7). Η γερμανική ομάδα επέβαλλε τον ρυθμό της στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με εννέα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (37-28).

Αν και η Χάποελ Ιερουσαλήμ ανέβασε ρυθμό στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, έχοντας ένα επί μέρους σκορ 27-20. Η ομάδα του κόουτς Τουόμας Ισάλο βρήκε λύσεις και προηγήθηκε με δύο πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (57-55). Η Βόννη διατήρησε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εντός έδρας την Χάποελ Ιερουσαλήμ με 77-70, με αποτέλεσμα να κατακτήσει τον τίτλο του BCL της φετινής χρονιάς.

Από την Βόννη διακρίθηκαν οι Σόρτς και Χόκινς με 29 και 13 πόντους αντίστοιχα. Από την Χάποελ Ιερουσαλήμ ξεχώρισαν οι Ράντολφ και Μέγιερις με 27 και 12 πόντους.

Δεκάλεπτα: 14-7, 37-28, 57-55, 77-70