Σάσαρι - Περιστέρι 69-91: Σαρωτική φιλική νίκη για την ομάδα του Σπανούλη

Το Περιστέρι νίκησε την Σάσαρι με 91-69 σε φιλικό αγώνα, κάνοντας το 2/2 στις μεταξύ τους αναμετρήσεις.

Αν και η ιταλική ομάδα ήταν μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (15-11), η ομάδα των δυτικών προαστίων ανέβασε ρυθμό και προηγήθηκε με ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (42-41).

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με την ομάδα του κόουτς Σπανούλη να προηγείται με τρεις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (59-56). Το Περιστέρι είχε ένα επί μέρους σκορ 32-13 στην τέταρτη περίοδο και νίκησε την Σάσαρι μρ 91-69.

Αν και το Περιστέρι διακρίθηκε ο Γουίλιαμς με 25 πόντους, με τους Χάντς και Χουγκάζ να σκοράρουν από 13 πόντους έκαστος. Από την Σάσαρι ξεχώισαν οι Τρέιερ και Γκόμπαλντ με 13 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 15-11, 41-42, 56-59, 69-91.

ΣΑΣΑΡΙ (Μπούκι): Καπελέτι 8 (1/3 τριπ.), Κάρτα, Πιζάνο 9, Τρέιερ 13 (2/7 τριπ.), Κρούσλιν 10 (1/3 τριπ.), Βαν Έικ 5 (1/2 τριπ.), Ουιτάκερ 9 (1/2 τριπ.), Πιρέντα, Γκαντσίνι 1, Τζεντίλε 2, Γκόμπαλντ 12.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σπανούλης): Μήτρου-Λονγκ 3 (1/1 τριπ.), Ράγκλαντ 6 (1/3 τριπ., 3 ριμπ., 8 ασίστ), Ντάνγκουμπιτς 4, Ξανθόπουλος, Χάντς 13 (1/2 τριπ.), Πουλιανίτης 10 (2/3 τριπ.), Κασελάκης 4, Ρένφρο 4 (3 ριμπ.), Γουίλιαμς 25 (5/8 τριπ.), Τόμπσον 9 (7 ριμπ.), Χουγκάζ 13 (3/5 τριπ.), Ζούγρης.