ΑΕΚ - Λούντβινγκσμπουργκ 83-79 - Μεγάλη νίκη της Ένωσης στο ντέρμπι με τους Γερμανούς

Η ΑΕΚ σε ένα πραγματικό ντέρμπι κέρδισε την Ρίσεν Λούντβινγκσμπουργκ με 84-79 στο κλειστό των Άνω Λιοσίων και ξεκίνησε νικηφόρα το ευρωπαϊκό της ταξίδι.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η Ένωση ξεκίνησε καλύτερα με 5-0 αλλά γρήγορα οι Γερμανοί βρήκαν λύσεις και έτρεξαν σερι 7-19 για να προηγηθούν με 7 πόντους (12-19). Η ΑΕΚ επέστρεψε γρήγορα και έκλεισε το δεκάλεπτο στο - 1 (24-25).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Λούντβινγσκμπουργκ είχε σταθερά μικρό προβάδισμα, όμως η ΑΕΚ δεν επέτρεψε στην αντίπαλο της να ξεφύγει στο σκορ και τελικά πηγε στο ημίχρονο με προβάδισμα 1 πόντου(44-43).

Το σκηνικό δεν άλλαξε διόλου και στην τρίτη περίοδο, καθώς οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι, χωρίς καμία να μπορεί να ξεφύγει και το σκορ πριν την έναρξη του τελευταίου δεκάλεπτο να είναι 61-61.

Εκεί η Ρίσεν μπήκε καλύτερα και πιο δυναμικά, ανέβασε ρυθμό και έφτασε να προηγείται ακόμα και με 8 πόντους (64-72), αλλά κάπου εκεί η <<Βασίλισσα>> ξύπνησε και επέστρεψε στο ματς. Με μπροστάρη τον Λάνγκστον Χολ η ΑΕΚ έτρεξε από εκείνο το σημείο ένα επιμέρους 19-7 και πήρε το ροζ φύλλο αγώνα.

Για την Ένωση ξεχώρισαν ο Λάνγκστον Χολ (12 πόντοι,8 ασίστ,3 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και αξιολόγηση 25),ο Μιντάουγκας Κουμζίνσκας με 15 πόντους και 6 ριμπάουντ και ο Τζάστιν Τίλμαν με 14 πόντους. Για τους Γερμανούς προσπάθησε ο Γκρέιβς με 17 πόντους.