Προμηθέας-Οπάβα 115-66: Θρίαμβος και νίκη με +49 με rotation για τους Πατρινούς

Ο Προμηθέας νίκησε εντός ΄΄εδρας την Οπάβα με 115-66, για την πρώτη αγωνιστική του BCL.

Ο Προμηθέας ήταν σαρωτικός στα πρώτα λεπτά του αγώνα και ήταν μπροστά με 17 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (32-15). Οι κιτρινόμαυροι πάτησαν το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 33-12, προηγήθηκαν με 38 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (65-27).

Αν και η τσεχική ομάδα είχε ένα επί μέρους σκορ 35-25 στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, η ομάδα από την Πάτρα διατήρησε το προβάδισμα της και προηγήθηκε με 48 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (90-42). Ο Προμηθέας κράτησε την διαφορά του στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εντός έδρας την Οπάβα με 115-66.

Από τον Προμηθέα διακρίθηκαν οι Κόφι και Κάουαν με 16 και 15 πόντους αντίστοιχα. Από την Οπάβα ξεχώρισαν οι Πέχατσεκ και Πούρσλ με 16 και δέκα πόντους.

Δεκάλεπτα: 32-15, 65-27, 90-42, 115-66