Περιστέρι- Σομπατέλι 87-70: Πρώτη νίκη στο BCL για την ομάδα των δυτικών προαστίων

Την πρώτη ευρωπαϊκή νίκη για το θεσμό του Basketball Champions League πέτυχε η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη εναν΄τιον της Σομπατέλι με σκορ 87-70  έχοντας ως κορυφαίους τον  Χάντς και τον Ράνγκλαντ με 20 και 18 πόντους αντίστοιχα.

To βράδυ της Τρίτης (24/10) στο κλειστό " Ανδρέα Παπανδρέου" η ομάδα του Περιστερίου κέρδισε με σχετική ευκολία  την ουγγρική Σομπατέλι και έκανε το 1-1 για την 2η αγωνιστική του Basketball Champions League.

Νωθρά άρχισε η ομάδα του Σπανούλη το ξεκίνημα στο αγώνα καθώς η Σομπατέλι έκανε ενα 0-5 πολύ γρήγορα. Η γηπεδούχος ομάδα απάντησε με ένα 7-0 διαμορφώνοντας το σκορ σε 7-5 διατηρώντας από κει και πέρα το προβάδισμα μέχρι και το τέλος της πρώτης περιόδου, διαμορφώνοντας το σκορ σε 23-16. Το δεύτερο δεκάλεπτο άρχισε με τον ίδιο τρόπο με την ομάδα του Περιστερίου να επιβάλει τον ρυθμό της χωρίς  να απειληθεί κι  αυξάνοντας την διαφορα του σκορ , με την ανάπαυλα να βρίσκει το Περιστέρι να προηγείται για 11 πόντους (45-34).

Στο β' μέρος το Περιστέρι με κάποια λάθη στην άμυνα έβαλε ξανά στο παιχνίδι την ουγγρική ομάδα που έκανε ενα 0-6(45-40) κατεβάζοντας την διαφορά μέχρι και στους 4 πόντους (50-46) , όμως δια χειρός Χαντς η διαφορά εκτοξεύθηκε πάλι στους 13 με το τρίτο δεκάλεπτο  να προηγείται 62-49.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη έκανε συντήρηση δυνάμεων και χωρίς να απειληθεί καθόλου διαμόρφωσε το τελικό σκορ του αγώνα 87-70.

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 45-34, 62-49, 87-70

Οn fire : Ο Χάντς με 20 πόντους και 3 ασσίστ ΄ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα

Η μεγαλύτερη διαφορά : Το + 17 για το Περιστέρι(87-70) στο 40'

Ξεχώρισαν:  Ο Ράνγκλαντ από πλευράς Περιστερίου με 18 πόντους και 7 ασσίστ  ενώ είχαν  απο 10 και 9 πόντους ο Χουγκάζ και Κασελάκης αντίστοιχα. Από πλευράς Σομπατέλι πρ΄ωτος σκόρερ ηταν ο Τίμπι με 16 πόντους και 5 ριμπάουντ

Οι διαιτητές: Ζουράποβιτς, Μπαλντίνι, Πέσιτς