Σάσαρι- ΑΕΚ 79-83 : Επιστροφή από το -19 με....υπογραφή Ράντλ

Την δεύτερη νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια πέτυγχε η ΑΕΚ για τον θεσμό του Basketball Champions League στην εδρα της Σάσαρι με σκορ 89-73. Αν και στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου (51-32) το παιχνίδι έμοιαζε χαμένο για την Ένωση , ο Ράντλ πηρε το όπλο του ,ένωσε τις δυνάμεις του με τον εξαιρετικό ΜακΡει και οι δυο τους οδήγησαν τους κίτρινους σε μια επική ανατροπή και στην νίκη , που τους φέρνει στο 2-0.

Μουδιασμένα και με κενά στην άμυνα ξεκίνησε το παιχνίδι στην Ιταλία η ένωση καθώς δέχθηκε 33 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο χωρίς όμως να μπορεί να ακολουθήσει τον ρυθμό της Σάσαρι με το χάντικαπ να ξεφεύγει για τους γηπεδούχους στους 13 (33-20).

Στο δεύτερο,κακό επιθετικό και από τους δυο(13-12), δεκάλεπτο η ΑΕΚ φάνηκε να βγάζει αντίδραση ρίχνοντας την διαφορά στους 5 (35-30) όμως κάποια λάθη της στην άμυνα , οδήγησε και πάλι την Σάσαρι να κλείνει το ημίχρονο με 14 πόντους μπροστά διαμορφώνοντας το 46-32.

Στο δεύτερο μέρος η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 19 πόντους για την Σάσαρι (51-32).Από κει και πέρα η Ένωση με νύχια και με δόντια κατάφερε και ροκάνιζε την διαφορά φτάνοντας στο -3 με το σκορ να βρίσκεται στο 61-58 τελειώνοντας έτσι και το τρίτο δεκάλεπτο.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Ένωση, δια χειρός Ράντλ , ΜακΡει και Τίλμαν και χωρίς τον Κουζμίνσκας , έφερε την ολική ανατροπή και έφυγε με το διπλό από την έδρα της Σάσαρι.

Τα δεκάλεπτα: 33-20, 46-32,61-58, 79-83

Οn fire: ΜακΡει με 22 πόντους και 5 ριμπάουντ

Ξεχώρισαν: Από πλευράς Ένωσης ο Τίλμαν με 20 πόντους και 7 ριμπάουντ και ο Ράντλ με 18 πόντους , 6 ριμπάουντ και 4 ασσίστ , ενώ από πλευράς Σάσαρι ο Ντιοπ με 19 πόντους

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το συν 19 της γηπεδούχου 51-32 στις αρχές της τρίτης περιόδου

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κόντε, Μπάκι, Καλατράβα