Μπενφίκα - ΠΑΟΚ 94-72 : Κατέρρευσε στο β' μέρος ο δικέφαλος

Ένα αποκαρδιωτικό δεύτερο μέρος για τον ΠΑΟΚ ήταν η αιτία για να χάσει στην Πορτογαλία από την Μπενφίκα με σκορ 94-72 με αποτέλεσμα να τον ρίξει στο 1-1.

Ο ΠΑΟΚ εμφάνισε δυο πρόσωπα στην αναμέτρηση με την Μπενφίκα . Έδειξε ,αρχικά να είναι ανταγωνιστικός και μέσα στο παιχνίδι , να απαντάει στα μικρά σερι των Πορτογάλων , να περιορίζει τα λάθη του , να βάζει τα μεγάλα σουτ με συνέπεια να κλείνει το ημίχρονο νικώντας 41-40.

Στο δεύτερο μέρος έδειξε το κακό του πρόσωπο. Η άμυνα του δεν ήταν σταθερή και σκληρή με αποτέλεσμα να δεχθέι 28 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο με τους γηπεδούχους να ξεφεύγουν με 8 πόντους (68-60) στο τέλος της  περιόδου. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ αντί να βγάλει αντίδραση,  η Μπενφίκα ήταν αυτή που έβαλε τα μεγάλα σουτ. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης εμφανίστηκε ανύμπορη  να αντιδράσει με το υπόλοιπο του παιχνιδιού να αποτελεί διαδικαστικό χαρακτήρα όπως δείχνει το τελικό 94-72

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-15, 40-41, 68-60, 94-72

On fire : Ο Αλμέιδα με 28 πόντους

Ξεχώρισαν: Ο Κάρτερ με 26 πόντους και από πλευρά ΠΑΟΚ ο Φρίντρικσον με 16 πόντους

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Προτς, Καλατράβα, Γκουέτσα