Σέτσιν – ΑΕΚ 77-86: Ραντλ και Τίλμαν την κράτησαν πρώτη και αήττητη

Με τον Ραντλ να… πυροβολεί από την περιφέρεια (18 πόντοι με 4/6 τρίποντα) και τον Τίλμαν να κυριαρχεί κάτω από τα δύο καλάθια (17 πόντοι και οκτώ ριμπάουντ), η ΑΕΚ.. άλωσε την Πολωνία, επικρατώντας της Σέτσιν με 86-77, με την Ένωση να παραμένει στην κορυφή του ομίλου με τρεις νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια.

Παρά το κακό της ξεκίνημα, που έδωσε την ευκαιρία στην Σέτσιν να προηγηθεί με 17-10, η ΑΕΚ κράτησε στο τελευταίο τετράλεπτο τους γηπεδούχους άποντους και με ηγέτη τον Κουζμίνσκας, ισοφάρισαν σε 19-19.  Η μάχη συνεχίστηκε και στην δεύτερη περίοδο, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ και την ΑΕΚ να ολοκληρώνει το ημίχρονο με +4 (36-40), μετά από τρίποντο του Ραντλ.

Δυνατό το ξεκίνημα της Ένωσης στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους Χαλ και ΜακΛέμορ να στέλνουν την ομάδα τους στο +8 (41-49). Η κυριαρχία της ΑΕΚ συνεχίστηκε, με τον Ραντλ με τρίποντο να εκτοξεύει την διαφορά σε διψήφια επίπεδα (47-59). Η Σέτσιν απάντησε με ένα 5-0, ρίχνοντας την διαφορά στους επτά (52-59), με την ΑΕΚ, πάντως, να μπαίνει στην τελευταία περίοδο με +10 (52-62).  Οι Πολωνοί προσπάθησαν να επιστρέψουν στο ματς (61-66 στο 33’),  όμως ένα καλάθι του Τίλμαν και ένα τρίποντο του Κουζμίνσκας, έφεραν και πάλι την ΑΕΚ στο +10 (61-71). Το τρίποντο του Μάτζακ για το 66-71 κράτησε ζωντανή την Σέτσιν, όμως 2/2 βολές του ΜακΡέι και ακόμα ένα τρίποντο του Ραντλ για το 72-81 έβαλαν… τέλος στο ματς, με την ΑΕΚ να φεύγει με την νίκη από την Πολωνία με 86-77, αποτέλεσμα που την διατηρεί στην κορυφή του Group D με το απόλυτο νικών, μετά και το πέρας της τρίτης αγωνιστικής.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 36-40, 52-62, 77-86

Οn fire: Ο Ραντλ τελείωσε το ματς με 18 πόντους και 4/6 τρίποντα

Ξεχώρισαν: Εξαιρετικός ο Τίλμαν με 17 πόντους και οκτώ ριμπάουντ, με τον Μάκλεμορ να έχει 14 πόντους και τον ΜακΡέι 13. Για την Σέτσιν, 18 πόντους σημείωσε ο Μέιερ.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +12 για την ΑΕΚ (72-84 στο 39’).

Διαιτητές: Καστίγιο, Κοζλόφσκις, Ντίμαν