Σομπατέλι – Περιστέρι 87-90: Βήμα πρόκρισης στην Ουγγαρία

Η αποβολή του Βασίλη Σπανούλη με δύο τεχνικές ποινές στο 34’, με το σκορ στο 64-77, έκανε από το… πουθενά ντέρμπι το παιχνίδι στην Ουγγαρία, με το Περιστέρι, [που βρέθηκε μέχρι και το +21 (51-72)  να βλέπει την Σομπατέλι να πλησιάζει στους τέσσερις  (80-84). Οι «πρίγκιπες», όμως, παρά το τρίποντο του Πονγκό στα 12’’ για το 87-90 και τις 0/2 βολές του Γουίλιαμς στα 7’’, είδαν τον άσο των γηπεδούχων να αστοχεί στο τρίποντο της ισοφάρισης στο φινάλε, φτάνοντας στην νίκη με 90-87, που τους βάζει… γερά στο κόλπο της πρόκρισης στο play in tournament του BCL.

Ιδανικό το πρώτο 20λεπτο για την ομάδα του Περιστερίου, που κυριάρχησε στην έδρα της Σομπατέλι, όπως δείχνουν το +16 και οι 54 πόντοι ενεργητικό (38-54). Το συγκρότημα του Βασίλη Σπανούλη έδειξε από το ξεκίνημα τις… άγριες διαθέσεις του, προηγούμενο με 18-10 στο 6, φτάνοντας μέχρι το +9 (16-25), προτού ο Περλ διαμορφώσει το 18-25 της πρώτης περιόδου. Με το… πόδι στο γκάζι μπήκαν στο παρκέ και στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι, όπως φάνηκε από το τρίποντο του Κασελάκη για το 18-28, με το Περιστέρι να φτάνει για πρώτη φορά στο +10. Ακόμα ένα τρίποντο του Ντάγκουμπιτς, έφερε το 18-31, με τους «πρίγκιπες», όχι απλά να διατηρούν το υπέρ τους διψήφιο προβάδισμα, αλλά να φτάνουν μέχρι το +17 (36-53), μετά από τρίποντο του Ράγκλαντ, με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με το Περιστέρι μπροστά με 54-38.

Με εκατέρωθεν βομβαρδισμό από τα 6.75 ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο,. Περιστέρι και Σομπατέλι σημείωσαν έξι συνεχόμενα τρίποντα (!) για το 47-63, με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν μέχρι το +19 (44-63). Το κλέψιμο και κάρφωμα του Χουγκάζ έφερε την διαφορά για πρώτη φορά πάνω από τους 20 πόντους (51-72), με το συγκρότημα του Βασίλη Σπανούλη να ελέγχει απόλυτα την αναμέτρηση. Οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση και με ένα 7-0… ροκάνισαν την διαφορά στους 14 πόντους με το φινάλε της τρίτης περιόδου (58-72), όμως, παρά τις προσπάθειες των γηπεδούχων, το Περιστέρι κρατούσε σταθερά την διαφορά σε διψήφια επίπεδα (64-77 στο 34’). Σε εκείνο το χρονικό σημείο η ομάδα της δυτικής όχθης συνέχισε χωρίς τον προπονητή της, καθώς ο Βασίλης Σπανούλής αποβλήθηκε με δύο τεχνικές ποινές, καθώς άνοιξε έντονο διάλογο με την γραμματε΄΄ία. Η Σομπατέλι εκμεταλλεύτηκε αυτή την ευκαιρία και με τέσσερις συνεχόμενες βολές μείωσε σε 68-77,  ενώ ο Πονγκό μείωσε στους επτά πόντους (70-77), με τους Ούγγρους να μετρούν ένα 10-0 από το 60-77. Ο Χαντς με λέι απ… έκοψε τον αέρα των γηπεδούχων (70-79), όμως η Σομπατέλι δεν είχε πει την τελευταία της κουβέντα και με τρίποντο του Τζορντάνο μείωσε σε 80-84.  Ο Γουίλιαμς στο φινάλε της επίθεσης της ομάδας του… πάγωσε τους γηπεδούχους (80-86),  με τον Χαντς με 2/2 βολές να πετυχαίνει το 80-88. Η Σομπατέλι προσπάθησε να γυρίσει ένα ματς που έμοιαζε χαμένο, με τον Πονγκό με τρίποντο – προσευχή να μειώνει σε 87-90 στα 12’’, τον Γουίλιαμς να έχει 0/2 βολές στα 7’’, τον Πονγκό, όμως, να κάνει airball στο τρίποντο της ισοφάρισης στο φινάλε.  Έτσι, με το υπέρ του 90-87, το Περιστέρι «ζευγάρωσε» τις νίκες του απέναντι στην Σομπατέλι, ανεβαίνοντας στο 2-2 στον πρώτο όμιλο, στην μάχη της πρόκρισης στο play in tournament του BCL.

Τα δεκάλεπτα: 18-25, 38-54, 58-72, 87-90

Οn fire: Ο Περλ με 31 πόντους ήταν ο κορυφαίος σκόρερ της αναμέτρησης με διαφορά, ευτυχώς, όμως, η απόδοση του δεν… πλήγωσε το Περιστέρι.

Ξεχώρισαν: Ράγκλαντ και Χαντς είχαν 16 και 15 πόντους αντίστοιχα, ενώ ο Ντάγκουμπιτς είχε 11 πόντους και 10 ριμπάουντ. Για την Σομπατέλι, 17 πόντους είχε ο Μπάρατς και 10 ο Τίμπι.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +21 για το Περιστέρι (51-72( στο 26’.

Διαιτητές: Καλατράβα, Γιάκομπς, Ματσιούλις