AEK - Στσέτσιν 86-64 : Με θρίαμβο στην επόμενη φάση του BCL

Το αήττητο στους ομίλους τoυ BCL διατήρησε η Ένωση , που επιβλήθηκε της Πολωνικής Στσέτσιν με σκορ 86-64. Η ΑΕΚ παρέμεινε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας με 4-0 ενώ για τους φιλοξενούμενους αυτή είναι η δεύτερή τους ήττα.

Η ΑΕΚ  ξεκίνησε νωθρά το παιχνίδι στο επιθετικό κομμάτι ,όμως η αμυντική της λειτουργία ήταν εξαιρετική, καθώς σε διάστημα δέκα λεπτών είχε δεχθεί μόλις 16 πόντους. Στην δεύτερη περίοδο οι "μηχανές" άρχισαν να ζεσταίνονται. Οι ΜακΡέι , Ράντλ και Τίλμαν ήταν συνεπείς στα επιθετικά τους καθήκοντα. Η Ένωση συνέχισε να παίζει καλή άμυνα και σε συνδυασμό με την παραγωγικότητα στην επίθεση έστειλε την διαφορά στους δέκα στο τέλος του ημιχρόνου (36-26).

Στο δεύτερο μέρος , η ΑΕΚ ήταν σαν να να μπήκε ποτέ στο παιχνίδι. Οι φιλοξενούμενοι με ένα επιμέρους σκορ  21-11 μέσα σε 4 (!) λεπτά έφεραν το σκορ στα ίσα (47-47). Εκεί ανέλαβε δράση ο πολύπειρος Κουζμίνσκας ,με τον Λιθουανό να πετυγχαίνει τους 9 πόντους από το 12-0 σερί της ένωσης, που εκτόξευσε και πάλι την διαφορά σε διψήφιο αριθμό (59-47). Στο τέταρτο δεκάλεπτο , η ΑΕΚ με ένα γρήγορο 12-2 (73-50) "καθάρισε" το παιχνίδι με τους Πολωνούς να μην έχουν τα χρονικά και πνευματικά αποθέματα  να διεκδικήσουν κάτι παραπάνω από την αναμέτρηση. Έτσι το τελικό 86-64 έστειλε την ΑΕΚ στο 4-0 και στους 16  του BCL .

Tα δεκάλεπτα:17-16, 36-26,61-48,86-64

Οn fire: Ο Τίλμαν με 15 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Ξεχώρισαν: Από πλευράς γηπεδούχων ξεχώρισε ο Κουζμίνσκας με 14 πόντους και ο Καμπενγκέλε με 13 , ενώ από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Μέιερ με 13 πόντους.

Μεγαλύτερη διαφορά: Το +23 της ΑΕΚ (73-50)

Screenshot 2023 11 22 at 22 06 24 AEK BETSSON BC v King Szczecin boxscore Basketball Champions League 2024 22 Νοέμβριος FIBA.basketball