AEK - Σάσαρι 110-79 : Πρόκριση με 100αρα για τους κίτρινους

H AEK συνεχίζει το απόλυτο στην διοργάνωση του BCL αφού κέρδισε την Σάσαρι με σκορ 110 -79 και πέρασε απευθείας στην επόμενη φάση της διοργάνωσης . Η ένωση έχει 5 νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια , ενώ για τους φιλοξενούμενους αυτή ήταν η τέταρτή τους ήττα.

Η Ένωση πετούσε φωτιές στην αρχή του παιχνιδιού , καθώς είχε 31 (!) πόντους ενεργητικό , με τον Κουζμίσνκας και τον Τίλμαν να είναι ιδιαίτερα εύστοχοι μπροστά και τους γηπεδούχους από τους 5 πόντους (21-16) να εκτοξεύονται με ένα σερί 10 - 0 και να αυξάνουν την επιμέρους διαφορά στα τελευταία λεπτά της περιόδου . Στο δεύτερο δεκάλεπτο , η ΑΕΚ συνέχισε το επιθετικό της ταπεραμέντο , έβλεπε το καλάθι σαν βαρέλι , με αποτέλεσμα να αυξήσει το χάντικαπ της στους 20 πόντους (55-35) στο τέλος του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο , οι γηπεδούχοι συνέχισαν την σοβαρότητα τους για ακόμα ένα δεκάλεπτο. Περιόρισαν τα λάθη τους και δεν επέτρεψαν σε καμία στιγμή στους φιλοξενούμενους να ξανά μπουν στο παιχνίδι. Στο τελευταίο δεκάλεπτο , η ΑΕΚ με ένα σερί 7-0 ( 88-59) αύξησε περαιτέρω την διαφορά Οι  φιλοξενούμενοι  δεν είχαν τα χρονικά και πνευματικά περιθώρια αντίδρασης , με την ΑΕΚ να βρίσκεται σε τρομερή επιθετική κατάσταση. Η ένωση πέτυχε την πέμπτη της νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια με σκορ 110-79, γεγονός που της χάρισε την απευθείας πρόκρισή της στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Τα δεκάλεπτα: 31-18,55-35,81-59,110-79

On fire : Ο Κουζμίνσκας με 21 πόντους

Ξεχώρισαν : Από πλευράς γηπεδούχων ο Τίλμαν με 17 πόντους και ο ΜακΡέι με 16 , ενώ από πλευράς φιλοξενουμένων ο Ταϊρί με 21 πόντους και ο Καπελέτι με 17 πόντους.

Μεγαλύτερη διαφορά: Το +33 της ένωσης 107-74