Περιστέρι – Λε Μαν 78-86: Δεύτερη ήττα από την γαλλική ομάδα

Το Περιστέρι ήταν καταιγιστικό στο ξεκίνημα της αναμέτρησης με την Λε Μαν (29-14), όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, με την γαλλική ομάδα να αναγκάζει το συγκρότημα του Βασίλη Σπανούλη σε ήττα με 86-78, που το ρίχνει στο 2-3 και το αφήνει οριστικά εκτός διεκδίκησης της 2ης θέσης του Group A, καθώς υστερεί στην ισοβαθμία με την αντίπαλο του.

Δύο διαφορετικά πρόσωπα είχε για το Περιστέρι το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης με την Λε Μαν. Το συγκρότημα του Βασίλη Σπανούλη ήταν καταιγιστικό για κάτι παραπάνω από 10’, με τους γηπεδούχους να μετατρέπουν το 6-6 σε 16-6, κλείνοντας την πρώτη περίοδο μπροστά με 25-14. Χαντς και Ρένφρο έφεραν γρήγορα τους γηπεδούχους στο +15 (29-14), όμως κάπου εκεί επήλθε… μπλακ άουτ για την ομάδα της δυτικής όχθης. Το… σβήσιμο των γηπεδούχων εκμεταλλεύτηκαν οι Γάλλοι, που χάρη σε ένα επιμέρους 5-19, μείωσαν στον πόντο (34-33), προτού ο Ράγκλαντ γράψει το 36-33, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Το ξεκίνημα του Περιστερίου στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν δυνατό, με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 44-37, όμως η απάντηση της Λε Μαν ήταν άμεση και με ένα 7-0, έφερε το ματς στα ίσα (44-44). Μάλιστα, το τρίποντο του ΝτεΣόν έβαλε τους Γάλλους μπροστά με 50-48, όμως το Περιστέρι κράτησε το… καλύτερο για το φινάλε του δεκαλέπτου, αποκτώντας και πάλι το προβάδισμα με 58-55. Με εκατέρωθεν καταιγισμό τριπόντων ξεκίνησε το τελευταίο δεκάλεπτο (64-63 στο 32’). Κάπου εκεί, όμως, η πίεση έδειχνε να… λυγίζει το Περιστέρι, με την Λε Μαν, με ένα επιμέρους 3-11, να χτίζει μια σημαντική διαφορά επτά πόντων (67-74) στο 36’. Το καλάθι, μετά από επιθετικό ριμπάουντ, του Μαγουγκμπέ, για το 71-80, έβαλε… τέλος στις ελπίδες του Περιστερίου για ανατροπή, με την Λε Μαν να φεύγει με την νίκη με 86-78 από το «Α. Παπανδρέου».

Τα δεκάλεπτα: 25-14, 36-33, 58-55, 78-86

Οn fire: Ο Λούις με 22 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα

Ξεχώρισαν: Ντάγκουμπιτς και Χαντς είχαν από 15 πόντους έκαστος, ο Τόμπσον 13 και ο Ράγκλαντ είχε 10 πόντους και 11 ασίστ. Για την Λε Μαν, ο Τζόουνς είχε 20 πόντους.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +15 για το Περιστέρι (29-14) στο 11’.

Διαιτητές: Καστίγιο, Γιλμάζ, Πρας