Προμηθέας - Ντιζόν 68-71 : Συνεχίζουν στην διοργάνωση οι Πατρινοί παρά την ήττα

Η Ντιζόν λύγισε τον Προμηθέα στην παράταση με σκορ 71-68 , όμως οι Πατρινοί θα συνεχίσουν στην διοργάνωση μέσω του Play-In. Οι Γάλλοι συνέχισαν το αήττητο στην διοργάνωση με 5 νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια.

Χαμηλό σε θέμα παραγωγικότητας άρχισε το παιχνίδι μεταξύ των δυο ομάδων , οι οποίες έδωσαν περισσότερο βάση στις άμυνες τους και το πως θα αλληλοεξοντώσουν τον αντίπαλο , με το σκορ να είναι 13-13 στην πρώτη περίοδο. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά και έφτασαν να προηγούνται μέχρι και για πέντε πόντους, με τον Ετσενίκε με 8 δικούς του συνεχόμενους πόντους να κρατάει την ομάδα μέσα στο παιχνίδι (21-22).Οι Γάλλοι διατήρησαν το προβάδισμά τους μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (29-33)

Στο δεύτερο μέρος, οι δυο ομάδες , συνέχισαν την πιεστική τους άμυνα και πήγαιναν κοντά κοντά στο σκορ όλη την διάρκεια του δεκαλέπτου , το οποίο έκλεισε 48-48. Στην τελευταία περίοδο ο Προμηθέας είχε το προβάδισμα σε όλη την διάρεια . Ενώ βρισκόταν μπροστά 60-58, δέχθηκε, σε 20 δευτερόλεπτα με λάθος επαναφορά ,πέντε πόντους με τους Γάλλους να περνάνε μπροστά (60-63, 39:00) . Στην επόμενη επίθεση ο Ρέινολντς βάζει ένα μεγάλο τρίποντο στην εκπνοή του 24αρι και διαμορφώνει το 63-63, οι Πατρινοί βγάζουν την άμυνα των Γάλλων και στα τελευταία πέντε δευτερόλεπτα ο Στέφενς κερδίζει φάουλ και δυο βολές , στις οποίες αστόχησε και στις δυο με αποτέλεσμα να παραμείνει το 63-63 και οι δυο ομάδες να οδηγηθούν στο έξτρα 5λεπτο.

Στην παράταση , οι Πατρινοί με κάποια λάθη στην άμυνα και κακές επιλογές στην επίθεση , κυνηγούσαν όλη την ώρα στο σκορ τους Γάλλους, οι οποίοι όντας εύστοχοι στις βολές , κέρδισαν το ματς με σκορ 71-68 παραμένοντας αήττητοι στη διοργάνωση.

Tα δεκάλεπτα: 13-11,29-33,48-48,63-63(κ.δ.),68-71

On fire : O Κέβιερ με 18 πόντους

Ξεχώρισαν: Από πλευράς γηπεδούχων ο Ετσενίκε με 16 πόντους και ο Χρυσικόπουλος με 10 , ενώ από τους φιλοξενούμενους 14 είχε ο Χόλστον.

Μεγαλύτερη διαφορά:Το +6 της Ντιζόν (23-29)

Screenshot 2023 12 12 at 22 00 34 Promitheas Patras v JDA Bourgogne Dijon boxscore Basketball Champions League 2024 12 Δεκέμβριος FIBA.basketball