Χάποελ Ι. – ΠΑΟΚ 71-61: Ο δικέφαλος θα ψάξει την πρόκριση στους «16» του BCL μέσω Play In

Ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να υπερασπιστεί το +2 της Πυλαίας, με την Χάποελ να επικρατεί με 71-61, να κατακτά την πρώτη θέση του Group G και τον δικέφαλο να διεκδικεί, μέσω της 2ης ή της 3ης θέσης (θα γνωρίζει μετά και το τελευταίο παιχνίδι με την Γαλατάσαραϊ) την πρόκριση του στην επόμενη φάση του BCL, μέσω του Play In Tournament.

Μοιρασμένο το πρώτο μισό της αναμέτρησης του Βελιγραδίου, με τον ΠΑΟΚ να ξεκινά με ένα γρήγορο 5-0, την Χάποελ να απαντά με ένα δικό της 7-0 για το 7-5 και τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο – πόντο για το 16-16 της πρώτης περιόδου. Οι Ισραηλινοί ξεκίνησαν με ένα 6-0 την δεύτερη περίοδο, για το 22-16, ενώ δύο τρίποντα των Μπλέιζερ και Σμιθ (με σουτ πίσω από το κέντρο σε… νεκρό χρόνο!), έφεραν τους τυπικά γηπεδούχους για πρώτη φορά στο +10 (32-22). Ο δικέφαλος, όμως, έδειξε χαρακτήρα. Όχι μόνο δεν άφησε το παιχνίδι να του ξεφύγει, αλλά με ένα επιμέρους 8-1, μείωσε στους τρεις και έχασε και την ευκαιρία να ισοφαρίσει, όμως το τρίποντο του Χάρισον στο φινάλε του ημιχρόνου, δεν βρήκε στόχο, με το πρώτο μισό να ολοκληρώνεται με σκορ 33-30.

Δύο βολές του Χάρισον έφεραν το παιχνίδι στον πόντο (33-32), με το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, όμως και πάλι η Χάποελ πήρε ένα προβάδισμα οκτώ πόντων (46-38). Το λέι απ του Τζόνσον έφερε τους γηπεδούχους για πρώτη φορά στο +11 (49-38), ενώ ο ίδιος έγραψε το 51-38, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με την Χάποελ μπροστά με 14 πόντους (54-40). Ο ΠΑΟΚ έκανε μια τελευταία προσπάθεια να επιστρέψει στο ματς, με τέσσερις πόντους του Τσαϊρέλη να μειώνουν το σκορ σε 59-51. Η αντεπίθεση συνεχίστηκε, με το τρίποντο του Φρίντρικσον να φέρνει το 61-56 στο 35’. Το τρίποντο του Ράντολφ στο 37’, όμως, για το 64-56 αποδείχθηκε… μαχαιριά στις ελπίδες του ΠΑΟΚ για ανατροπή, με το τελικό να… κλειδώνει την πρώτη θέση του Group G για τους Ισραηλινούς και τον δικέφαλο, μέσω της δεύτερης ή της τρίτης θέσης (θα γνωρίζει την τελική του κατάταξη μετά και το τελευταίο ματς με την Γαλατάσαραϊ), να διεκδικεί την πρόκριση του στους "16" του BCL μέσω του Play In Tournament.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 33-30, 54-40, 71-61.

Οn fire: Ο Τζόνσον με 16 πόντους και επτά ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος

Ξεχώρισαν: Γκίλμορ και Χάρισον είχαν από 12 πόντους έκαστος για τον ΠΑΟΚ, ενώ για την Χάποελ Ράντολφ και Χάνκινς είχαν από 13 πόντους.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +16 για την Χάποελ (54-38) στο 29’.

Διαιτητές: Καστίγιο, Λίτσκα, Προτς