Λε Μαν - Προμηθέας 68-78: Προβάδισμα για τους Πατρινούς με σούπερ Χέιλ

O Προμηθέας είδε την διαφορά των 22 πόντων (40-62) στα τελευταία λεπτά της τρίτης περιόδου να εξανεμίζεται , με του Γάλλους να φτάνουν ακόμη και στο -2 (68-70) , με τους φιλοξενούμενους με απόλυτη συγκέντρωση να πανηγυρίζουν τελικά την νίκη με σκορ 68-78 και συνεπώς το προβάδισμα πρόκρισης.

Ένα κακό ξεκίνημα του Προμηθέα που υποχρέωσε το 7-0 της Λε Μαν στα πρ΄ωτα λεπτά , αποτέλεσε εφαλτήριο για να κάνει ένα συναρπαστικό ξεκίνημα με ένα επιθετικό ξέσπασμα 18-5 κυρίως με τον Κάουαν και τον Χέιλ οι Πατρινοί πήραν προβάδισμα στο τέλος της πρώτης περιόδου (14-21). Στο δεύτερο δεκάλεπτο ,η μπάλα πήγε στους ψηλούς με τον Ετσενίκε κι τον Τζόουνς να τελειώνουν υποδειγματικά τις φάσεις στο ζωγραφιστό και εκμεταλλευόμενοι την διαφορά τους , την προστάτευσαν μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (30-39).

Στο δεύτερο μέρος , οι Πατρινοί έπαιξαν άμυνα στο πίσω μέρος του γηπέδου γεγονός που την μετουσίωσαν σε καλάθια μπροστά στην επίθεση με αποτέλεσμα να φτάνει να προηγείται μέχρι και 22 πόντους (40-62) και ένα γρήγορο 5-0 των γηπεδούχων διαμόρφωσαν το 45-62 της τρίτης περιόδου. Στο τελευταίο δεκάλεπτο , ο Προμηθέας έπαθε μπλακ άουτ , με τους γηπεδούχους με τις τρίποντες βόμβες  να τρέχουν ένα 21-3 ρίχνοντας την διαφορά στους -2 (68-70) . Οι Πατρινοί αντέδρασαν και με πλήρη συγκέντρωση και ψυχραιμία έκαναν ένα δικό τους 8-0 και διαμόρφωσαν το τελικό 68-78.

Τα δεκάλεπτα:14-21,30-39,45-62,68-78

On fire : Ο Χέιλ με 25 πόντους

Ξεχώρισαν : Από τους γηπεδούχους ο Νάρας με 17 πόντους και 13 ριμπάουντ ,ενώ ο Ρέινολντς είχε 13 πόντους.

Μεγαλύτερη διαφορά : Το +22 του Προμηθέα (40-62)

Screenshot 2024 01 03 at 23 40 17 Le Mans Sarthe Basket v Promitheas Patras boxscore Basketball Champions League 2024 3 Ιανουάριος FIBA.basketball