ΠΑΟΚ-Τόφας 71-84 : Πικρός αποκλεισμός

Κατώτερος των περιστάσεων αποδείχθηκε ο ΠΑΟΚ ο οποίος δεν μπόρεσε να υποτάξει την ανωτερότητα της Τόφας με αποτέλεσμα να ηττηθεί με σκορ 71-84 και έτσι γνώρισε τον αποκλεισμό για την επόμενη φάση του BCL.

Αρκετά ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλπετο , με τους Τούρκους να έχουν το προβάδισμα σε όλη την διάρκεια του αγώνα και τους Θεσσαλονικείς να ακολουθούν πίσω στο σκορ χωρίς να επιτρέψουν στην Τόφας να ξεφύγει διαμορφώθηκε το 19-22 της περιόδου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ,οι γηπεδούχοι με δυο καλάθια του Τσαιρέλη προηγήθηκαν για πρώτη φορά στο παιχνίδι (23-22) , όμως οι Τούρκοι δια χειρός Μάγιε και Γουίλι απάντησαν με ένα 8-0 σερί (23-30) και ξαναπήραν κεφάλι στο παιχνίδι ,κρατώντας το προβάδισμά τους μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (34-40).

Στο δεύτερο μέρος ,ενώ οι παίκτες του Τακιανού ήταν πίσω για 6 πόντους (39-45) , η Τόφας έκανε ένα 11-0 εκμεταλλεύομενη την άμυνα της και τις κακές επιθετικές επιλογές του δικεφάλου αύκησε το επιμέρους χάντικαπ της στους 17 (39-56) , με τον δικέφαλο με τις εύστοχες βολές του Μαργαρίτη και το τρίποντο του Φρίντικσον να μειώνουν στο τέλος της περιόδου (49-62). Ψυχωμένος μπήκε στο τέλος ο δικέφαλος που με 8-0 με συνεχόμενους πόντους του Τσαιρέλη και του Σχίζα ο ΠΑΟΚ μείωσε στους 5 (57-62) , όμως οι τρίποντες βόμβες του Γουίνστον και του Ντένμον ξανά αύξησαν την διαφορά σε υψηλές τιμές (57-71) . Ο δικέφαλος μείωσε στο παιχνίδι με καλάθια του Μπελιάουσκας και του Φρίντικσον σε 69-77 , όμως τις τελευταίες λανθασμένες επιλογές στην επίθεση η Τόφας της μετέτρεψε σε δικές τις πετυχημένες με αποτέλεσμα να φύγει με το διπλό με σκορ 71-84 από την Θεσσαλονίκη και να προκριθεί στην επόμενη φάση του BCL.

Τα δεκάλεπτα:19-22,34-40,49-62,71-84

On fire: Ο Μπράιεν με 15 πόντους και 5 ριμπάουντ

Ξεχωρίσαν:  Από μεριάς γηπεδούχων ο Τσαιρέλης με 17 πόντους και ο Φρίντικσον με 18 ήταν αυτοί που τράβηξαν το "κουπ΄ι" για τον ΠΑΟΚ, εν΄ω από τους φιλοξενούμενους ο Προύιτ είχε 12 πόντους.

Μεγαλύτερη διαφορά: Το +18 της Τόφας (59-77,35:35)