Προμηθέας-ΑΕΚ 80-79: Πορτοκαλί ο ελληνικός εμφύλιος

Ο Προμηθέας έχοντας σε εξαιρετική βραδιά τον Κάουαν και τον Χέιλ και βάζοντας 14 τρίποντα κέρδισε την ΑΕΚ με σκορ 80-79 για τον πρώτο αγώνα της φάσης των 16 του BCL.

Iσορροπημένος ήταν ο ρυθμός στις αρχές του παιχνιδιού με τον Προμηθέα να έχει τον έλεγχο του αγώνα αλλά να μην μπορεί να ξεφύγει της 'Ενωσης. Οι Πατρινοί ήταν συνέχεια μπροστά και με καλάθι του Στέφενς προηγήθηκαν για πέντε στο παιχνίδι (12-7) , κράτησαν το προβάδισμά τους μέχρι το τέλος της περιόδου με τον Νάιτ της ΑΕΚ με εύστοχο σουτ να μειώνει στους δυο (20-18). Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ενώ οι Πατρινοί ήταν μπροστά για τρεις (27-24) ένα ξέσπασμα της ΑΕΚ 12-0 με τα τρίποντα του Χόλινς και του Νάιτ και τις εύστοχες βολές του Τίλμαν και του Μόργκαν η ΑΕΚ πήραν προβάδισμα εννιά πόντων (27-36) , Χέιλ και Ρείνολντς από μεριά Προμηθέα το πήραν προσωπικά και έριξαν την διαφορά στους πέντε (35-40) στο τέλος του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, η ΑΕΚ μπήκε πιο σοβαρά στο παιχνίδι και με τα καλάθια του Μόργκαν και του ΜακΡέι και την βολή του Κουζέλογλου αύξησαν την διαφορά στους εννιά πόντους (36-47). Κάουαν και Χέιλ ανέλαβαν δράση βλέποντας το καλάθι σαν βαρέλι και σε συνδυασμό με την καλή αμυντική λειτουργία των Πατρινών , οι γηπεδούχοι γύρισαν το παιχνίδι (52-51), πήραν κεφαλί στο προβάδισμα γεγονός που το διατήρησαν μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου (62-58). Στην τελευταάι περίοδο , τα τρίποντα του Χρυσικόπουλου και Ρέινολντς κράτησαν το μαξιλαράκι για τους Πατρινούς( 68-63). Η ΑΕΚ με τον ΜακΡέι και τις βολές του Τίλμαν ισοφάρισε σε 68-68. Εκ νέου τρίποντο του Ρέινολντς έδωσε και πάλι προβάδισμα στους Πατρινούς (74-73) , οι δυο ομάδες με συνέπεια στις βολές διαμόρφωσαν το 75-75 μένοντας 90 δευτερόλεπτα για το τέλος. Οι Πατρινοί ευστόχησαν σε τρίποντο με τον Χέιλ διαμορφώνοντας το 78-75 και στην συνέχεια έβγαλαν την άμυνα. O Xέιλ κέρδισε φάουλ , ευστόχησε στην μια βολή και διαμόρφωσε το 79-75 μένοντας 13 δευτερόλεπτα για το τέλος. Οι δυο ομάδες έδειξαν συνέπεια στην γραμμή της φιλανθρωπίας και διαμορφώθηκε το τελικό 80-79.

Τα δεκάλεπτα :20-18,35-40,62-58,80-79

On fire : Ο Χέιλ με 21 πόντους και 6 ασσίστ

Ξεχώρισαν: Από τους γηπεδούχους ο Κάουαν είχε 20 πόντους με 9 ασσίστ και ακολούθησε ο Ρείνολντς με 12 Από πλευράς Ένωσης ο Τίλμαν με 18 πόντους και 9 ριμπάουντ