ΑΕΚ – Μούρθια 79-84: «Λύγισε» στο φινάλε και παραμένει χωρίς νίκη

Η ΑΕΚ κοίταξε στα μάτια την Μούρθια μέχρι το 36’ (74-75), όμως ένα γκολ – φάουλ του Σαντ Ρός και δύο τρίποντα του Τοντόροβιτς αποδείχθηκαν… καταδικαστικά για την Ένωση, που γνώρισε την ήττα με 79-84 και παρέμεινε χωρίς νίκη, μετά και την τρίτη αγωνιστική της φάσης των «16» του BCL. Στο 3-0 ανέβηκαν οι Ισπανοί

Μοιρασμένο το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης των Άνω Λιοσίων. Στο πρώτο δεκάλεπτο, σημαντικό ρόλο έπαιξαν οι επιθέσεις των δύο ομάδων. Η Μούρθια μπήκε πιο δυνατά και προηγήθηκε με 5-2, με την ΑΕΚ, όμως, να απαντά με ένα σερί 9-0 για το 11-5. Ο Σλίβα με τρίποντο για το 11-8 έσπασε το σερί της Ένωσης, ενώ ένα 5-0 από πλευράς Ισπανών, μετέτρεψε το 17-14 σε 17-19, με την Μούρθια να διατηρεί το +2 μέχρι το φινάλε της περιόδου (25-27). Σε αντίθεση με το πρώτο δεκάλεπτο, στο δεύτερο κυριάρχησαν οι άμυνες. Χαρακτηριστικό το 14-15, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η δεύτερη περίοδος, που βρήκε την Μούρθια στο +3 (39-42), χάρη σε καλάθι του Τοντόροβιτς.

Το ξεκίνημα της ΑΕΚ στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν εκρηκτικό, καθώς με πρωταγωνιστή τον ΜακΡέι, έτρεξε ένα 9-0 για το 48-42. H Μούρθια, όμως, επέστρεψε (48-47) και κάπου εκεί πήρε… φωτιά ο Ντίλαν Ένις, που με τρία συνεχόμενα τρίποντα, έφερε τους Ισπανούς στο +6 (50-56). Ο ΜακΡέι, όμως, ήταν εξίσου… καυτός, με την ΑΕΚ να πλησιάζει εκ νέου στο καλάθι, με το 60-62 να παραμένει μέχρι το φινάλε του δεκαλέπτου.  Το τρίποντο του Ραντλ για το 63-62, έβαλε την ΑΕΚ μπροστά, με την Μούρθια, όμως, να απαντά με ένα 6-0 για το 63-68. Ακόμα μία προσωπική φάση του Ραντλ, έφερε το ματς στο σουτ (66-68), ενώ Νάιτ και Νετζήπογλου ισοφάρισαν στους 70 πόντους. Ένα γκολ – φάουλ του Σαντ Ρος και ένα τρίποντο του Τοντόροβιτς, έφεραν την Μούρθια στο +4 (74-78), ενώ το καλάθι του Κούρουκς έδωσε πολύτιμο προβάδισμα έξι πόντων στους Ισπανούς (74-80). Ακόμα ένα τρίποντο του Τοντόροβιτς, για το 76-83, ουσιαστικά… καταδίκασε την ΑΕΚ, η οποία δεν κατάφερε να επιστρέψει στο μικρό χρονικό διάστημα που είχε μπροστά της, γνωρίζοντας την ήττα με 79-84 .

Τα δεκάλεπτα: 25-27, 39-42, 60-62, 79-84

Οn fire: Στους 21 πόντους σταμάτησε ο Τοντόροβιτς, πετυχαίνοντας τα δύο κρίσιμα τρίποντα στα τελευταία λεπτά που… τελείωσαν το ματς.

Ξεχώρισαν: Εξαιρετικός ο Σαντ Ρος με 11 πόντους, εννιά ασίστ και έξι ριμπάουντ, ενώ 11 πόντους είχε και ο Ένις, με τρία σερί τρίποντα που έβαλαν την Μούρθια στην θέση του οδηγού. Για την ΑΕΚ, ο ΜακΡέι είχε 20 πόντους και οι Κουζέλογλου και Ραντλ από 12 έκαστος.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +8 για την Μούρθια (76-84) στο 39’.

Διαιτητές:  Κρέζιτς, Γιάκομπς, Γιλμάζ