Χάποελ Χ. – Προμηθέας 65-74: Κάουαν και Χέιλ έβαλαν την υπογραφή τους στον θρίαμβο των Πατρινών

Μεγάλο βήμα πρόκρισης για τον Προμηθέα, που πέρασε με 74-65 από την Ουγγαρία απέναντι στην Χάποελ Χολόν, βελτιώνοντας το ρεκόρ του στο 2-1. Μεγάλοι πρωταγωνιστές ο Άντονι Κάουαν (18 πόντοι), που κουβάλησε την ομάδα του σε ολόκληρο το ματς και ο Χάντερ Χέιλ (16 πόντοι, όλοι στο β’ μέρος), που με δύο τεράστια καλάθια, με το σκορ στο 63-66… σφράγισε το «διπλό» της ομάδας του.

Οι άμυνες των δύο ομάδων…. έσπαγαν κόκκαλα στο πρώτο μισό της αναμέτρησης της Ουγγαρίας. Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 13-8 στο πρώτο δεκάλεπτο, έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +4 (17-13), όμως στο δεύτερο δεκάλεπτο τα καλάθια  αποδείχθηκαν… δύσκολη υπόθεση για αμφότερες τις ομάδες. Χαρακτηριστικό το 10-12, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η δεύτερη περίοδος, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με το… φτωχό 27-25 υπέρ της Χάποελ.

Εξαιρετικό το ξεκίνημα του Προμηθέα στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους Κόφι και Ρέινολντς, με ένα 5-0 να φέρνουν τους Πατρινούς μπροστά με 30-27, με την Ελληνική ομάδα να τρέχει ένα 9-0 από το 27-21 στα τελευταία λεπτά του α’ μέρους. Ένα 5-0 των Ισραηλινών τους έφερε μπροστά με 36-34, όμως Κάουαν και Ρέινολντς έτρεξαν ένα 4-11 για το 40-45. Ο Χέιλ με τρίποντο έδωσε.. .αέρα οκτώ πόντων στους Πατρινούς (42-50), με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 45-50, μετά από τρίποντο του Βάνβαϊν στην εκπνοή. Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με πέντε προσωπικούς πόντους του Κάουαν για το 45-55. Το τρίποντο του Χέιλ για το 45-58, εκτόξευσε την διαφορά στο +13 για τον Προμηθέα που έμοιαζε ασταμάτητος. Η Χάποελ, όμως, αποδείχθηκε… πολύ σκληρή για να πεθάνει και με ένα αστραπιαίο 12-3έριξε την διαφορά στους τέσσερις (57-61). Το τρίποντο του Χέιλ για το 57-64 ήταν… ευλογία για την Ελληνική ομάδα, με το καλάθι του Ετσενίκε να πετυχαίνει το 57-66, όμως το παιχνίδι δεν είχε τελειώσει. Ένα γρήγορο 6-0 της Χάποελ έφερε το ματς σε απόσταση ενός σουτ (63-66), όμως κάπου εκεί μίλησε ο Χάντερ Χέιλ. Ο άσος του Προμηθέα πέτυχε δύο απίθανα καλάθια, ένα με σκοτωμένο τρίποντο από την γωνία και άλλο ένα σε… νεκρό χρόνο, πετώντας την μπάλα, με τους πέντε σερί πόντους του παίκτη των Πατρινών, να γράφουν το 63-71… τελειώνοντας το ματς. Έτσι, με την νίκη του με 74-65, ο Προμηθέας ανέβηκε στο 2-1, με την Χάποελ να πέφτει στο 1-2.

Τα δεκάλεπτα; 17-13, 27-25, 45-50, 65-74

Οn fire: 18 πόντους, έξι ριμπάουντ και τέσσερις ασίστ είχε ο εξαιρετικός Κάουαν

Ξεχώρισαν: Μεγάλο β’ μέρος από τον Χέιλ, καθώς σημείωσε και τους 16 πόντους του, με τους πέντε από αυτούς, στο φινάλε, να… κλειδώνουν την νίκη του Προμηθέα. 10 πόντους σημείωσε ο Τζόουνς, ενώ για την Χάποελ, Άρτζι και Ντόουσον είχαν από 18 πόντους έκαστος.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +13 για τον Προμηθέα (45-58) στο 33’

Διαιτητές:  Αουνκρότζερς, Καλατράβα, Βογίνοβιτς