ΑΕΚ - Προμηθέας Π. 67-79: Οι Πατρινοί "πέταξαν" για τους 8

Ο Προμηθέας επικράτησε της ΑΕΚ στα Άνω Λιόσια με 79-67 και σφράγισε την πρόκριση του στα προημιτελικά του Basketball Champions League.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με 4-0 αλλά ο Προμηθέας απάντησε και προηγήθηκε με 11-6 με τρίποντο του Χρυσικόπουλου. Η ΑΕΚ με σερί 6-0 μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου προηγήθηκε με 12-11. Στο δεύτερο δεκάλεπτο,ο Κουζμίνσκας έδωσε προβάδισμα 3 πόντων στην ομάδα του (14-11),αλλά ο Προμηθέας έτρεξε σερί 10-0 για το 14-21,με την ΑΕΚ να απαντάει με τον ίδιο τρόπο για το 24-21. Οι Πατρινοί με ακόμη ένα σερί,8-0 αυτήν την φορά,προηγήθηκαν με 5 (24-29) με το ημίχρονο να λήγει 29-31 με τρίποντο του Λάνγκστον Χολ.

Στο δεύτερο μισό,οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 7 (29-36) με μια βολή του Χέιλ,ενώ πήρε την πρώτη του διψήφια διαφορά με 2/2 βολές του Κόνιαρη (38-48). Ένα μικρό 5-0 της ΑΕΚ έριξε την διαφορά στους 7 (44-51) και τελικά η περίοδος έκλεισε στο 46-55. Στα τελευταία δέκα λεπτά,που σημαδεύτηκαν και από την ολιγόλεπτη διακοπή του αγώνα,η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου προηγήθηκε ακόμα και με 13 πόντους (52-65),αλλά οι κιτρινόμαυροι με σερί 12-0 (64-65). Όμως,ο Χάντερ Χέιλ δεν ήθελε να αφήσει την πρόκριση να φύγει από τα χέρια του Προμηθέα και με 9 σερί πόντους(64-75) έβαλε τις βάσεις για την μεγάλη νίκη της ομάδας του,η οποία επικράτησε με 79-67.

Τα δεκάλεπτα:12-11,29-31,46-55,67-79

On fire: Ο Χάντερ Χέιλ με 29 πόντους έκανε τα πάντα για να δώσει την πρόκριση στην ομάδα του.

Ξεχώρισαν: Για τους νικητές ο Ετσενίκε με double double (14 πόντους,11 ριμπάουντ) και για την Ένωση ο Μιντάουγκας Κουζμίνσκας με 15 πόντους και 8 ριμπάουντ,ενώ ο Αγραβάνης προσέθεσε 13.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το +13 για τον Προμηθέα στα 33' (52-65)