Βόννη - Περιστέρι 89-78: Πληγώθηκε στην τρίτη περίοδο

Το Περιστέρι πάλεψε με μεγάλο ζήλο στην Γερμανία αλλά ηττήθηκε με 89-78 στον πρώτο αγώνα για τα προημιτελικά του BCL.

Οι γηπεδούχοι άρχισαν καλύτερα τον αγώνα και προηγήθηκαν με 8-2 με καλάθι του Κιρκγουντ,αλλά το Περιστέρι με επιμέρους σκορ 17-6 προηγήθηκε με 5 (14-19),με την πρώτη περίοδο να λήγει με σκορ 22-24. Στην δεύτερη περίοδο το επιμέρους 15-6 της Βόννης ανέβασε την διαφορά στους 7 (37-30),αλλά η ελληνική ομάδα με δικό της σερί 6-0 έριξε την διαφορά στον πόντο (39-38). Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 45-44 με τρίποντο του Σενγκφέλντερ.

Στο δεύτερο μισό,η Βόννη ανέβασε ρυθμούς και προηγήθηκε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά με 2/2 βολές του Σενγκφέλντερ,με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στην τελευταία περίοδο από την αφετηρία του 73-60 όπως διαμορφώθηκε από το καλάθι του Κίρκγουντ. Εκεί,οι 4 σερί πόντοι του Ρένφρο έριξαν την διαφορά στους 7,αλλά η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη δεν κατάφερε να πλησιάσει περισσότερο την αντίπαλο της,για να ηττηθεί τελικά με 89-78 με καλάθι του Ράγκλαντ.

On fire: Ο Ελάιζα Μήτρου Λονγκ ήταν ο πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης με 22 πόντους,ενώ είχε ακόμα 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Ξεχώρισαν: Για τους νικητές ο Γκρίζελ σκόραρε 19 πόντους και ο Κιρκγουντ 17. Για το Περιστέρι ο Λαβ είχε 13.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το +14 των Γερμανών στα 31' (74-60)

Διαιτητές: Κοζλόφσκι, Καστίγιο,Βούλιτς

Τα δεκάλεπτα:22-24,45-44,73-60,89-78