Προμηθέας Π. - Μάλαγα 83-90: Ο συγκινητικός Χέιλ δεν απέτρεψε τον αποκλεισμό

Η φετινή ευρωπαϊκή περιπέτεια ολοκληρώθηκε για τον Προμηθέα Πάτρας ο οποίος ηττήθηκε από την Μάλαγα εντός έδρας με 90-83 και δεν θα δώσει το παρόν στο F4 της διοργάνωσης καθώς ηττήθηκε στην σειρά από τους Ισπανούς με 2-0.

Στο ξεκίνημα οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 11-7 με 2/2 βολές του Κάρτερ με τον Προμηθέα να απαντά με σερί 10-0 για το 17-11.Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στον 26-23 και ενώ προηγουμένως οι Πατρινοί προηγήθηκαν ακόμη και με 9 πόντους (26-17). Στην δεύτερη περίοδο,οι Ισπανοί πήραν μετά από ώρα το προβάδισμα με τρίποντο του Καλινόσκι (30-32) και έκλεισαν το ημίχρονο με υπέρ τους +3 που διαμορφώθηκε με καλάθι του Περί στο τέλος του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο μισό,το τρίποντο του Χέιλ έδωσε το τελευταίο προβάδισμα στην ελληνική ομάδα (54-53) αφού ,αρχικά, δέχθηκε σερί 12-0 για το 54-65 που ήταν και το σκορ της τρίτης περιόδου. Στα τελευταία δέκα λεπτά η διαφορά αυξήθηκε ακόμη περισσότερο καθώς το τρίποντο του Καλινόσκι έδωσε προβάδισμα 17 πόντων στην Μάλαγα (61-78). Ένα προσωπικό 6-0 σερί από τον Χέιλ έριξε την διαφορά στους 11 (67-78). Τα δύο τρίποντα του Αμερικανού γκαρντ έδωσαν ελπίδα στην ελληνική ομάδα που μείωσε στους 6 (78-84) με 94" να απομένουν. Ωστόσο,ο Προμηθέας δεν κατάφερε να πλησιάσει αρκετά και εν τέλει ηττήθηκε με 90-83 για να ολοκληρώσει την φετινή ευρωπαϊκή του παρουσία.

On fire: Ο Χάντερ Χέιλ σε μια εμφάνιση καριέρας πέτυχε 31 πόντους με 6/8 τρίποντα αλλά δεν κατάφερε να κεφαλαιοποιήσει την επίδοση αυτή με νίκη της ομάδας του.

Ξεχώρισαν: Για την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου,ο Χάιμε Ετσενίκε πέτυχε 16 πόντους και ο Κάουαν 14. Για τους νικητές ο Καλινόσκι είχε 23 πόντους και ο Κράβις 15.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το +17 της Μάλαγα στα 35' (61-78)

Διαιτητές: Ματσόνι,Κρέγιτς,Πος