Περιστέρι - Βόννη 90-62: "Πριγκηπικό" πάρτι και ραντεβού με την ιστορία

Το Περιστέρι διέλυσε την Βόννη με 90-62 στο κλειστό "Ανδρέας Παπανδρέου" και ισοφάρισε την σειρά των προημιτελικών σε 1-1 ψάχνοντας το μεγάλο διπλό στην Γερμανία που θα τον στείλει στο F4 του Βελιγραδίου.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν εκρηκτικά το παιχνίδι και προηγήθηκαν με 19-9,με την πρώτη περίοδο να λήγει 19-14 με 2/2 βολές του Παπέ. Η κυριαρχία του Περιστερίου συνεχίστηκε και στην δεύτερη περίοδο με ένα σερί 7-0 να εκτοξεύει την διαφορά στους 15 (31-16). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 46-34 χάρη σε καλάθι του Ρένφρο.

Στο δεύτερο μισό,η διαφορά άγγιξε τους 20 πόντους (55-36,με καλάθι του Ντάνγκουμπιτς),με το Περιστέρι ,τελικά, να προηγείται με 23 χάρη σε καλάθι του Ζερμέν Λοβ (69-46). Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 69-48 χάρη σε καλάθι του Γουότσον. Στα τελευταία δέκα λεπτα,η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη δεν απειλήθηκε από τους Γερμανούς και εν τέλει επικράτησε με 90-62 με τρεις πόντους του Ζούγρη να διαμορφώνουν το τελικό αποτέλεσμα.

On fire: Ο Τζο Ράγκλαντ με 14 πόντους και 6 ασίστ ήταν ο πολυτιμότερος παίκτης του Περιστερίου.

Ξεχώρισαν: Για τους νικητές ο Μήτρου - Λονγκ με 13 πόντους και ο Τόμπσον με 10. Για την Βόννη ο Κιρκγουντ ήταν ο μοναδικός διψήφιος με 10 πόντους.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το +28 του τελικού αποτελέσματος.

Διαιτητές: Κόντε,Κιούλιν,Ατάρντ.

Τα δεκάλεπτα:19-14,46-34,69-48,90-62