Περιστέρι - Μούρθια 84-87: Πικρό φινάλε σε μια μαγική πορεία

Το Περιστέρι πάλεψε με όλες του τις δυνάμεις για την τρίτη θέση κόντρα στην Μούρθια αλλά τελικά ηττήθηκε με 84-87 κυρίως λόγω του κακού πρώτου ημιχρόνου. Στην τέταρτη θέση η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη στην κορυφαία ευρωπαϊκή διάκριση της ιστορίας του.

Στο ξεκίνημα το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ,αλλά η Μούρθια προηγήθηκε με 6 πόντους (18-24) χάρη σε τρίποντο του Κουπέν,με την πρώτη περίοδο να λήγει με σκορ 23-27. Στο δεύτερο δεκάλεπτο,το καλάθι του Γουίλιαμς έριξε την διαφορά στους 4 για το Περιστέρι (27-31),όμως σε εκείνο το σημείο οι Ισπανοί έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 13-2 και προηγήθηκαν με 15 (29-44). Η ελληνική ομάδα έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με σερί 6-0 για το 35-44.

Στο δεύτερο μισό,η Μούρθια συνέχισε στον ίδιο ρυθμό,κάνοντας επιμέρους σκορ 11-4 και εκτόξευσε την διαφορά στους 16 (39-55). Το Περιστέρι αντέδρασε στο τέλος της τρίτης περιόδου με επιμέρους σκορ 10-2 και πήγε στα τελευταία δέκα λεπτά από την αφετηρία του 55-63 χάρη σε βολή του Ρένφρο. Εκεί, οι "πρίγκιπες" ροκάνιζαν συνεχώς την διαφορά και το καλάθι του Ράγκλαντ έριξε την διαφορά στους 3 (70-73). Ο Κένι Γουίλιαμς μείωσε στους 2 (75-77),αλλά ο Ρένφρο δεν κατάφερε με alley oop να ισοφαρίσει το παιχνίδι. Το δύσκολο τρίποντο του Χάκανσον έδωσε αέρα 8 πόντων στους Ισπανούς (75-83). Το Περιστέρι όμως δεν τα παράτησε και κατάφερε να μειώσει στους 3 με καλάθι του Γουίλιαμς (82-85),στην συνέχεια έβγαλε την άμυνα και είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει αλλά ο Χουγκάζ δέχθηκε "στοπ" στο τρίποντο ισοφάρισης και στην συνέχεια πάτησε την πλάγια γραμμή και ουσιαστικά έσβησε τις ελπίδες της ομάδας του για παράταση. Τελικώς,ο Χάκανσον με 2/2 βολές έκανε το σκορ 82-87 και ο επίλογος του μικρού τελικού γράφτηκε από το εντυπωσιακό alley oop κάρφωμα του Νέιτ Ρένφρο για το τελικό 84-87.

Τα δεκάλεπτα:27-31,35-44,55-63,84-87

On fire: Ο Τζο Ράγκλαντ ήταν και πάλι εξαιρετικός και με 24 πόντους, 5 ριμπάουντ και 8 ασίστ έκανε το τέλειο παιχνίδι με εξαίρεση την ήττα της ομάδας του.

Ξεχώρισαν: Για την Μούρθια ο Χάκανσον είχε 22 πόντους και ίσως το πιο κρίσιμο τρίποντο του αγώνα,ενώ ο Σλέβα προσέθεσε 12. Για την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη ο Κένι Γουίλιαμς είχε 18 πόντους και ο Ρένφρο 12.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το +16 των Ισπανών στην τρίτη περίοδο (45-61)

Διαιτητές: Κοζλόφσκις, Σάλινς, Μπάκι