AEK-Mακάμπι Ραμάτ 80-71: Πρεμιέρα με το δεξί με την υπογραφή του Χαμπ

Θετική πρεμιέρα έκανε η ΑΕΚ στο Basketball Champions League καθώς κέρδισε την Μακάμπι Ραμάτ με σκορ 80-71 έχοντας τον Χαμπ σε εκπληκτικό βράδυ πετυχαίνοντας 28 πόντους με 7 τρίποντα.

Δυνατό ξεκίνημα έκανε η Ένωση στο πρώτο της αγώνα στο BCL όπου με τον Χαμπ και τον Νετζήπογλου προηγήθηκε 7-0 στα πρώτα λεπτά της περιόδου. Οι συνεχόμενοι πόντοι του Γκάλινατ και του ΜακΚόλουμ από πλευράς Ισραηλινών ισορρόπησαν το παιχνίδι με τους φιλοξενούμενους να περνάνε μπροστά (18-19,7:20) όμως ο Χαμπ είχε άλλα σχέδια και οι κίτρινοι έκλεισαν την περίοδο όντας μπροστά 26-23. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα 8-2 και πήραν προβάδισμα τριών πόντων (28-31). Η Ένωση όμως αντέδρασε και με τα συνεχόμενα τρίποντα του Χαμπ και του Χέιλ προσπέρασε στο σκορ τον αντίπαλό της και πήρε προβάδισμα εννιά πόντων (39-33) με τους κίτρινους να κρατάνε τα ηνία του αγώνα μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (47-42).

Στο δεύτερο μέρος μέρος, η ΑΕΚ βελτίωσε την άμυνα της ρίχνοντας τον ρυθμό του αγώνα και  με την κυριαρχία της στο ζωγραφιστό δια χειρός Γκόλντεν, Κουζέλογλου και με το τρίποντο του Χέιλ διατήρησε το προβάδισμά της στο τέλος της τρίτης περιόδου (61-54). Στην αρχή της τέταρτης περιόδου οι δυο ομάδες έδωσαν περισσότερη βάση στα αμυντικά τους καθήκοντα. Οι Χαμπ και Γκόλντεν βρήκαν  κάποιες λύσεις στην επίθεση διατηρώντας την ΑΕΚ σταθερά στους οκτώ πόντους διαφορά (69-61,36:37). Οι Ισραηλινοί μείωσαν στους τέσσερις (69-65) με τους Μάιλς και Στίβενς 2:20 πριν τελειώσει το τέλος του παιχνιδιού. Η ομάδα του Σάκοτα έκανε ένα δικό της 4-0 και αύξησε την διαφορά στους οκτώ (73-65) 1:45 για την λήξη του ματς. Τα συνεχόμενα τρίποντα του Χαμπ στο τελευταίο λεπτό του αγώνα υπέγραψε την νίκη της στην πρεμιέρα της διοργάνωσης με σκορ 80-71.

Τα δεκάλεπτα: 26-23, 47-42,61-54,80-71

On fire: Ο Χαμπ με 27 πόντους και 7 τρίποντα

Οι διαιτητές:Λίζκα, Στράουμπε, Πρπα

Ξεχώρησαν: Από πλευράς ΑΕΚ ο Χάντερ Χέιλ με 16 πόντους και ακολούθησε ο Γκόλντεν με 14 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ από τους Ισραηλινούς ο ΜακΚόλουμ είχε 21 πόντους και ο Στίβενς 18.

Μεγαλύτερη διαφορά: Το +10 της ΑΕΚ (47-37) στο 18:49