Προμηθέας – Νίμπουρκ 78-86: Ξεκίνημα με το… αριστερό στο BCL για τους Πατρινούς

Με εξαίρεση το αρχικό 16-10, ο Προμηθέας βρέθηκε να κυνηγά από νωρίς το σκορ, κάτι που του στοίχισε στο παιχνίδι, καθώς η Νίμπουρκ διατήρησε τον έλεγχο σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης, φτάνοντας στην νίκη με 86-78.

Οι Πατρινοί παρουσίασαν δύο πρόσωπα στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, καθώς το εξαιρετικό ξεκίνημα (12-5, 16-10), ακολούθησε ένα… μπλακ άουτ, που έδωσε το δικαίωμα στην Νίμπουρκ να τρέξει ένα επιμέρους 5-14 για το 21-24, προτού ο Καραγιαννίδης διαμορφώσει το 23-24, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η πρώτη περίοδος.  Πέρι και Καραγιαννίδης έφεραν και πάλι τον Προμηθέα σε θέση οδηγού (28-26), όμως οι γηπεδούχοι είδαν και πάλι την Νίμπουρκ να απαντά με ένα  0-7 για το 28-33. Ο Λούντζης με τρίποντο μείωσε σε 31-33, όμως οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν με το… πόδι στο γκάζι και με τον Σουμέιτ ξέφυγαν με 33-42, κλείνοντας το πρώτο μέρος με +5 (39-44).

Τα τρίποντα των Πέρι και Βαρνάδο έριξαν την διαφορά στους τέσσερις πόντους (45-49), με το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, όμως ένα γρήγορο 4-0 από πλευράς Νίμπουρκ, έστειλε και πάλι τους φιλοξενούμενους στο +8 (45-53). Ο Σενάλ έστειλε για πρώτη φορά την διαφορά στο +10 για την Νίμπουρκ (50-60), οι Πατρινοί απάντησαν με ένα… αστραπιαίοι 5-0 για το 55-60, όμως οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το υπέρ τους προβάδισμα μέχρι το φινάλε του δεκαλέπτου (59-67), μετά από καλάθι του Σούμεϊτ στο φινάλε. Το τρίποντο του ίδιου στο 33’ για το 62-73, έκανε ακόμα πιο δύσκολα τα πράγματα για την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου. Τα τρίποντα των Εγούντου και Γουίλιαμς, για το 68-75 κράτησαν… ζωντανό τον Προμηθέα, όμως η Νίμπουρκ συνέχισε να κρατά την διαφορά σε διψήφια επίπεδα (68-79), αναγκάζοντας την ελληνική ομάδα στην ήττα με σκορ 78-86.

Τα δεκάλεπτα: 23-24, 39-44, 59-67, 78-86

Οn fire: Οι 18 πόντοι του Πέρι δεν ήταν αρκετοί για τον Προμηθέα.

Ξεχώρισαν: Εγούντου και Κένι Γουίλιαμς είχαν από 14 πόντους έκαστος, ενώ για την Νίμπουρκ, ο Σίζερ είχε 16 πόντους ο Μπράουν 15 και οι Μπίσοπ και Σουμέιτ από 12.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +12 για την Νίμπουρκ (69-81) στο 37’

Διαιτητές:  Ζουράποβιτς,  Καλατράβα, Ζούπανσιτς.