Περιστέρι-Μούρθια 76-81:Παραδόθηκε στην ανωτερότητα των Ισπανών

Την δεύτερή του ήττα στην διοργάνωση γνώρισε το Περιστέρι από την Μούρθια με σκορ 81-76, με την ελληνική ομάδα να παλεύει μέχρι το τέλος όμως η ανωτερότητα των Ισπανών οδήγησε σε αυτό το αποτέλεσμα.

Ισορροπημένος ήταν  ο ρυθμός του παιχνιδιού στα πρώτα λεπτά και με το σκορ να βρίσκεται 10-11 , οι φιλοξενούμενοι έκαναν ένα 7-0 με τον Κοπέιν και τον Έννις και προηγήθηκαν 10-18, με το Περιστέρι δια χειρός Έντι,Χάρις και Πάτον να μειώνει σε 22-24 στο πρώτο δεκάλεπτο. Στην δεύτερη περίοδο, τα τρίποντα του Σαντ Ρος και του Ρέντεμπο αύξησαν την διαφορά σε διψήφιες τιμές (31-41) με το Περιστέρι να μειώνει με τα συνεχόμενα καλάθια του Πάτον σε 35-42 στο τέλος του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι βρίσκονταν σταθερά μπροστά στην Τρίτη περίοδο. Οι γηπεδούχοι στα τελευταία τρία λεπτά προχώρησαν σε αντεπίθεση διαρκείας με τον Ζούγρη και τον Πάππας και μείωσαν σε 55-58 στο τέλος του δεκαλέπτου. Στην τελευταία περίοδο τα συνεχόμενα τρίποντα των Σαντ Ρος και Χάκανσον ανέβασαν την διαφορά στους έξι πόντους (64-70). Οι εύστοχες βολές του Έννις και του Χάκανσον δημιούργησε προβάδισμα εννιά πόντων για την Μούρθια (66-75) με το Περιστέρι να μην μπορεί να αντιδράσει στην συνέχεια οι Ισπανοί πανηγύρισαν την νίκη με σκορ 81-76.

Τα δεκάλεπτα: 22-24, 35-42, 55-58, 76-81

Οn fire: Ο Πάτον του Περιστέριου με 18 πόντους και 11 ριμπάουντ ήταν εξαιρετικός αλλά όχι αρκετός για την ομάδα του

Ξεχώρισαν: Από πλευράς ο Περιστερίου ο Έντι με 17 πόντους και 14 ριμπάουντ, εν΄ω για την Μούρθια 14 πόντους είχε ο Κοπέιν με 14 πόντους και ακολούθησε ο Έννις με 11 πόντους και 7 ασσίστ.