Bόννη-ΑΕΚ 93-74: Ήταν εξαιρετική για 30', αλλά στα τελευταία 10' τα «έκανε θάλασσα»

Η ΑΕΚ ήταν εξαιρετική για τις τρεις πρώτες περιόδους (59-59), αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο το επιμέρους 34-15 της Βόννης οδήγησε την Ένωση στην ΄ηττα με σκορ 93-74.

Η Βόννη ήταν εξαιρετική στην αρχή του παιχνιδιού και προηγήθηκε από τα πρώτα και όλας λεπτά με διψήφια διαφορά (12-2). Η ΑΕΚ κατάφερε να μειώσει στα τελευταία λεπτά στους πέντε πόντους (22-17) δια χειρός Χαμπ και Μπράις, όμως οι Γερμανοί με δυο καλάθια στο τελευταίο λεπτό ανέβασαν την διαφορά στους εννιά στο τέλος της περιόδου (26-17). Στο δεύτερο δεκάλεπτο, τα συνεχόμενα τρίποντα του Αλέγκρι εκτόξευσαν την διαφορά στους 15 πόντους (32-17). Ένα 12-4 της ΑΕΚ με τον Αλέιν και τον Γκρέι έριξε την διαφορά για την Ένωση σε μονοψήφιες τιμές  (36-29). Χέιλ και Μπράις «έσπασαν» την άμυνα των Γερμανών στα τελευταία λεπτά και έριξε την διαφορά στους τρεις  πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (39-36).

Στο δεύτερο μέρος, η Βόννη ανέβασε την διαφορά στους οκτώ (49-41) δια χειρ΄ος Γκρίζελ. Ο Χέιλ ήταν όμως και πάλι εκεί, όπου με συνεχόμενα γκολ φάουλ και τα τρίποντα των Χαμπ και Κουζμίνσκας ήρθε η ολική ανατροπή με την ΑΕΚ να προηγείται 55-59. Η Βόννη όμως στο τελευταίο δεκάλεπτο τα έκανε όλα σωστά τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση, γεγονός που μαρτυρά και το επιμέρους 34-15 της περιόδου. Έτσι η Βόννη πανηγύρισε την νίκη με το τελικό 93-74.

Τα δεκάλεπτα: 26-17, 39-36, 59-59, 93-74

On fire: Ο Μακ Γκι με 23 πόντους και 5 ασσίστ.

Ξεχώρισαν: Από πλευράς Γερμανών ο Κένεντι με 16 πόντους και 8 ριμπάουντ και ο Γκρίζελ με 15 πόντους και 5 ριμπάουντ. Από την πλευράς της Ένωσης ο Μπράις είχε 18 πόντους και ακολούθησε ο Χέιλ με 14.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το τελικό +19 της Βόννης (93-74)

Διαιτητές: Ρόσο, Βούλιτς, Μένιστε