Mανίσα-Περιστέρι 79-77: Ήττα στις λεπτομέρειες και 0/3 για τους Πρίγκηπες

Το Περιστέρι είχε την ευκαιρία να πάρει το παιχνίδι, όμως το τρίποντο του Τζωρτζ Πάππας δεν βρήκε στόχο και η Μανίσα πέτυχε την τρίτη συνεχόμενη νίκη στην διοργάνωση με σκορ 79-77, με την ομάδα του Λημνιάτη να βρίσκεται ακόμα στο 0/3.

Ιδιαίτερα εύστοχο ήταν το Περιστέρι έξω από τα 6.75 στην αρχή του ματς που με τα συνεχόμενα τρίποντα των Έντι, Πουλιανίτη και Κόφι πήρε προβάδισμα οκτώ  πόντων (6-14), με τους γηπεδούχους με ένα επιθετικό ξέσπασμα δια χειρός Μπράουν να γυρνά το ματς σε 21-16, αλλά Ζούγρης και Πάππας έφεραν ξανά μπροστά τους φιλοξενούμενους στο τέλος της περιόδου (21-23). Στο δεύτερο δεκάλεπτο, Γουάιτ, Μπεσόν και Γιαγμούρ βρήκαν λύσεις στο σκοράρισμα για τους Τούρκους και έβαλαν μπροστά την Μανίσα με σκορ 35-30. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν το προβάδισμά τους μέχρι το τέλος του ημιχρόνου και πήγαν στα αποδυτήρια όντας μπροστά με σκορ 44-40.

Στο δεύτερο μέρος, το Περιστέρι δεν μπήκε με το κατάλληλο τρόπο. Όσο έχανε καλάθια μπροστά, ο Εχόντας των Τούρκων το τιμωρούσε αυξάνοντας την διαφορά σε διψήφιες τιμές (57-47). Το Περιστέρι μείωσε με τον Χάρις και τον Πάππας και οι φιλοξενούμενοι ήταν πίσω στο σκορ στο τέλος της τρίτης περιόδου με σκορ 62-57. Οι συνεχόμενοι πόντους του Απαιντίν έδωσαν προβάδισμα επτά πόντων στους Τούρκους (67-60),με τους Χάρις και Κράμπερι να αναλαμβάνουν δράση για τους φιλοξενούμενους και ισοφάρισαν το ματς σε 69-69. Σονσίρμα και Εχόντας έδωσαν προβάδισμα στους γηπεδούχους με σκορ 76-71. Ο Χάρις και Κόφει έκαναν για το Περιστέρι την ολική ανατροπή (76-77). Οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν όμως να αμυνθούν και δέχθηκαν το καλάθι για το προσπέρασμα με τον Μπεσόν (78-77). Το ρολόι έδειχνε έξι δευτερόλεπτα για το τέλος με τον Πάππας να κάνει έρμπολ στο σουτ τριών πόντων με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να πανηγυρίσουν την τρίτη τους νίκη στοChampions League σε ισάριθμους αγώνες.

Τα δεκάλεπτα: 21-23,44-40,62-57,79-77

On fire: Ο Εχόντας με 19 πόντους και 8 ριμπάουντ για τους γηπεδούχους

Ξεχώρισαν: Οι Μπεσόν με 17 πόντους και Γουάιτ με 10, ενώ για το Περιστέρι ξεχώρισε ο Κόφει με 14 πόντους και Έντι με 13

Μεγαλύτερη διαφορά: Το +11 για τους Τούρκους (51-40, 23:00)

Οι διαιτητές: Λίστσκα, Βούλιτς, Μπαλντίνι