ΑΕΚ-Σολέ 83-81: Έκανε το καθήκον της με κορυφαίο τον Μορέιρα

Η ΑΕΚ υπερασπίστηκε την έδρα της και νίκησε την Σολέ με 83-81, ανεβάζοντας το ρεκόρ της στο 3-0, με την Γαλλική ομάδα να έχει τρεις ήττες σε ισάριθμα ματς.

Η ΑΕΚ είχε ελαφρύ προβάδισμα στα πρώτα λεπτά και ήταν μπροστά με μόλις ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (21-20). Οι γηπεδούχοι ανέβασαν την διαφορά και στους 13 πόντους (37-24) στο 15' , αλλά είχαν προβάδισμα μόλις έξι πόντων στο τέλος του ημιχρόνου (43-37).

Η Σολέ άρχισε να μειώνει και πέρασε μπροστά (48-46) στο 23', με την Ένωση να εξομαλύνει την κατάσταση και να προηγείται με τρεις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (61-58). Αν και η ΑΕΚ ξέφυγε ακόμη και με οχτώ πόντους (72-64) στο 35' , η Σολέ δεν τα παράτησε και ήταν μόλις ένα πόντο πίσω με 80-79 στα τελευταία είκοσι δευτερόλεπτα. Η ΑΕΚ διαχειρίστηκε καλύτερα το προβάδισμα και νίκησε την Σολέ με 83-81.

Από την ΑΕΚ ξεχώρισαν οι Μορέιρα και Λοτζέσκι με 21 και 18 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Σολέ διακρίθηκαν οι Κρόμαχ και Ντιαρά με 22 και 19 πόντους.

Περίοδοι: 21-20, 43-37, 61-58, 83-81

Διαιτητές: Γιασεβίτσιους, Μπελιάκοφ, Βούλιτς

Μεγαλύτερη διαφορά: Ήταν οι 13 πόντοι διαφορά (37-24) στο 15'

On Fire: Ο Κρομάχ της Σολέ με 22 πόντους

Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: Το ποσοστό 6/20 στα τρίποντα για την Σολέ