ΑΕΚ-Στρασμπούρ 77-68: Με οδηγό τον Λάνγκφορντ έκανε το 2/2

Η ΑΕΚ υπερασπίστηκε την έδρα της και παρά την πίεση της Στρασμπούρ, επικράτησε με 77-68, με αποτέλεσμα να ανέβει στο 2-0 και στην πρώτη θέση, ενώ η Γαλλική ομάδα έπεσε στο 0-3 και την τρίτη θέση.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, όμως η Στρασμπούρ παίζοντας πιο αποτελεσματικά, κατάφερε να είναι με εφτά πόντους μπροστά στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-15). Παρότι η Γαλλική ομάδα προηγήθηκε και με εννιά πόντους στο 16' (34-25), οι κιτρινόμαυροι με ένα επί μέρους σκορ 14-2, κατάφεραν να ανατρέψουν την κατάσταση και να αποκτήσουν προβάδισμα τριών πόντων στο τέλος του ημιχρόνου (39-36).

Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους, οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ και είχαν τα δικά τους καλά διαστήματα, αλλά παρέμειναν ισόπαλες στο τέλος της τρίτης περιόδου (56-56). Παρότι η Γαλλική ομάδα είχε προβάδισμα με τέσσερις πόντους στο 32' (60-56), η ΑΕΚ με ένα επί μέρους σκορ 21-12 στην τέταρτη περίοδο, κατάφερε να νικήσει την Στρασμπούρ με 77-68.

Τα δεκάλεπτα: 15-22, 39-36, 56-56, 77-68

On Fire: Ο Κιθ Λάνγκφορντ με 19 πόντους, δύο ασίστ και ένα ριμπάουντ σε 24:10 λεπτά.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Οι εννιά πόντοι για την Στρασμπούρ στο 16' (32-25) και οι εννιά πόντοι για την ΑΕΚ στο τέλος του αγώνα (77-68).

Ξεχώρισαν: Από την ΑΕΚ ξεχώρισαν οι Λάνγκφορντ και Χρυσικόπουλος με 19 και 15 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Στρασμπούρ διακρίθηκαν οι Μπόχατσικ και Τζέφερσον με 11 και 10 πόντους.

Το στατιστικό που έκανε τη διαφορά: Το 34/7% της Στρασμπούρ στα τρίποντα, με την ΑΕΚ να έχει 66.7%.

Διαιτητές: Ζουράποβιτς, Κρέγιτς, Λίζκα