Στρασμπούρ-ΑΕΚ 91-73: Λύγισαν από τις απουσίες οι κιτρινόμαυροι

Βαριά ήττα για την ΑΕΚ, η οποία λύγισε από τις απουσίες και ηττήθηκε από την Στρασμπούρ με 91-73, κάτι που έριξε την Ελληνική ομάδα στο 2-1 και την δεύτερη θέση, με τους γηπεδούχους να σημειώνουν την πρώτη τους νίκη στην δεύτερη φάση του BCL.

Η Στρασμπούρ ξεκίνησε δυνατα το παιχνίδι και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, κατάφερε να είναι μπροστά με 13 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (31-18). Παρά το γεγονός, ότι οι κιτρινόμαυροι μείωσαν στους τρείς πόντους (38-35, 15'), η Γαλλική ομάδα δεν έχασε το προβάδισμα διαχειρίστηκε αποτελεσματικά την κατάσταση και ήταν μπορστά με εφτά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (52-45).

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν περαιτέρω την διαφορά με ένα επί μέρους σκορ 21-13 και είχαν προβάδισμα 15 πόντων στο τέλος της τρίτης περιόδου (73-58). Η Γαλλική ομάδα κράτησε την διαφορά και κατάφερε να νικήσει την ΑΕΚ με 91-73.

Υπενθυμίζουμε ότι η Ένωση είχε να αντιμετωπίσει και τον τραυματισμό του Δημήτρη Μαυροειδή, που  υπέστη μυϊκό σπασμό στη μέση στην προθέρμανση και αποχώρησε.

Τα δεκάλεπτα: 31-18, 52-45, 73-58, 91-73

On Fire: O Κιθ Λάνγκφορντ με 20 πόντους, τρία ριμπάουντ και δύο ασίστ σε 32:01 λεπτά

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 89-64 (οι 25 πόντοι διαφορά της Στρασμπούρ) στο 36' λεπτό.

Ξεχώρισαν: Από την ΑΕΚ ξεχώρισαν οι Λάνγκφορντ και Κίνγκσλει με 20 και 15 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Στρασμπούρ διακρίθηκαν οι Κόλσον και Τζέφερσον με 18 πόντους έκαστπς.

Το στατιστικό που έκανε τη διαφορά: Τα 15 λάθη της ΑΕΚ, με την Στρασμπούρ να έχει 11 λάθη.

Διαιτητές: Λαντζαρίνι, Βογίνοβιτς, Σάλινς