Ιγκοκέα-Οστάνδη 77-83: Εκτός έδρας νίκη και πρόκριση για τους Βέλγους

Η Οστάνδη νίκησε εκτός έδρας την Ιγκοκέα με 83-77 και πήρε την πρόκριση για τους "16" του BCL.

Η Ιγκοκέα άρχισε δυνατά στην αναμέτρηση και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, ήταν μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-18). Οι δύο ομάδες είχαν τις καλές τους περιόδους στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τπυς γηπεδούχους με ένα επί μέρους σκορ 9-3 στα τελευταία λεπτά, να προηγούνται με τέσσερις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (43-39).

Η ομάδα από την Βοσνία είχε τον πρώτο λόγο στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και πήρε προβάδισμα ακόμη και με δώδεκα πόντους (56-44, 25' λεπτό), αλλά η Οστάνδη μάζεψε την διαφορά, με τους γηπεδούχους να προηγούνται με ένα πόντο στο τέλος της τρίτης περιόδου (61-60).  Η Οστάνδη πάτησε το γκάζι στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 23-16, νίκησε εκτός έδρας την Ιγκοκέα με 83-77, έκανε το 2-1 στην σειρά των play-in και πήρε το εισιτήριο για τους "16" του BCL.

Από την Οστάνδη διακρίθηκαν οι Μπουθ και Ράντολφ με 24 και 22 πόντους αντίστοιχα. Από την Ιγκοκέα ξεχώρισαν οι Στέφενς και Γουάλερ με 19 και 15 πόντους.

Δεκάλεπτα: 21-18, 43-39, 61-60, 77-83