Νταρουσάφακα-Μανρέσα 89-84: Νίκη για τους πράσινους και έμειναν ζωντανοί για την πρόκριση

Η Νταρουσάφακα νίκησε εντός έδρας την Μανρέσα με 89-84 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 3-2 (3η θέση), ίδιο ρεκόρ με την Ισπανική ομάδα (2η θέση, 3-2). Με αυτό το αποτέλεσμα, όλα είναι πιθανά για την πρόκριση στο Final 8 του BCL.

Η Νταρουσάφακα είχε τον πρώτο λόγο στην αρχή και ήταν μπροστά με 13 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (27-14).  Η τουρκική ομάδα διατήρησε το προβάδισμα της κυρίως σε διψήφιο διαφορά πόντων και προηγήθηκε με έντεκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (48-39).

Οι γηπεδούχοι είχαν το πάνω χέρι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκαν με δέκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (69-59).  Στην τέταρτη περίοδο, η αναμέτρηση έγινε ντέρμπι, με την Ισπανική ομάδα να προηγείται με τέσσερις πόντους σε δύο περιπτώσεις στα μέσα της τέταρτη περιόδου. Η Νταρουσάφακα με ένα επί μέρους σκορ 12-3 στα τελευταία λεπτά, κατάφερε να νικήσει εντός έδρας την Μανρέσα με 89-84.

Από την Νταρουσάφακ διακρίθηκε ο Μπουθ (10ρ. και τρεις ασίστ) με 22 πόντους, με τους Κάουπειν (7ρ. και έξι ασίστ) και Πινέιρο (7ρ. και δύο ασίστ) να σκοράρουν με 20 πόντους έκαστος. Από την Μανρέσα ξεχώρισαν οι Μονέκε (5ρ. και μία ασίστ) και Φρανσίσκο (4ρ. και έξι ασίστ) με 26 και 17 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 27-14, 48-39, 69-59, 89-84