Λούντβινγκσμπουργκ-Χάποελ Χολόν 88-68: Στην τρίτη θέση του BCL οι Γερμανοί

Σε εύκολη υπόθεση εξελίχθηκε η νίκη της Λούντβινγκσμπουργκ επί της Χάποελ Χολόν με 88-68 στον μικρό τελικό του BCL στο Μπιλμπάο.

Καταιγιστική ήταν η Γερμανική ομάδα στην αρχή του αγώνα και ήταν μπροστά με οχτώ πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (27-19). Η Λούντβινγκσμπουργκ ανέβασε ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με 13 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (42-29).

Οι "κιτρινόμαυροι" πάτησαν το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 27-19, προηγήθηκαν με 21 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (69-48). Η Λούντβινγκσμπουργκ διατήρησε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε την Χάποελ Χολόν με 88-68.

Από την Λούντβινγκσμπουργκ διακρίθηκαν οι Σιμόν και Χούλς με 27 και 15 πόντους αντίστοιχα. Από την Χάποελ Χολόν ξεχώρισαν οι ΜακΓκι και Μπουρντιγιόν με 14 και δώδεκα πόντους.

Δεκάλεπτα: 27-19, 42-29, 69-48, 88-68