ΠΑΟΚ-Ντιζόν 66-70: Ήττα στην πρεμιέρα για τον δικέφαλο παρά την «25αρα» του Ράιλι

Ο ΠΑΟΚ έκανε μια μεγάλη προσπάθεια για να πάρει το θετικό αποτέλεσμα, ιδιαίτερα στα τελευταία λεπτά, αλλά δεν κατάφερε να πάρει την εντός έδρας νίκη κόντρα στην Ντιζόν, η οποία τον νίκησε με 70-66, για την πρώτη αγωνιστική των ομίλων του BCL.

Καλύτερα άρχισε τον αγώνα η Ντιζόν, η οποία με 14 σερί πόντους, ήταν μπροστά με 13 πόντους στο 8' λεπτό (18-5). Ο ΠΑΟΚ κάνοντας ένα επί μέρους σκορ 8-1 στα εναπομείναντα λεπτά, μάζεψε την διαφορά, με την γαλλική ομάδα να είναι μπροστά με έξι πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (19-13).

Ιδιαίτερα ανταγωνιστικοί οι γηπεδούχοι στο δεύτερο δεκάλεπτο, οπού μείωσαν την διαφορά στους τέσσερις πόντους σε τρεις περιπτώσεις. Η ομάδα από την Βουργουνδία κάνοντας μερικά σερί, κράτησε την απόσταση της και προηγήθηκε με εννέα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (37-28).

Αν και οι "ασπρόμαυροι" μείωσε στους τρεις πόντους στο 22' λεπτό (37-34), οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ρυθμό και παίζοντας πιο αποδοτικά, προηγήθηκαν με εννέα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (55-46). Αν και η γαλλική ομάδα διεύρυνε την διαφορά ακόμη και στο +14 (62-48, 35' λεπτό), ο ΠΑΟΚ πίεσε και με ένα επί μέρους σκορ 16-4, μείωσε την απόσταση στους δύο πόντους (66-64, 38' λεπτό), κυρίως λόγω των κομβικών πόντων του Ράιλι. Η Ντίζον ήταν πιο αποτελεσματική στα τελευταία λεπτά και νίκησε τους "ασπρόμαυρους" εκτός έδρας με 70-66, για την πρώτη αγωνιστική του BCL.

Από την Ντιζόν διακρίθηκαν οι Τσέις και Χρόβατ με 25 και εννέα πόντους αντίστοιχα. Από τον ΠΑΟΚ ξεχώρισαν οι Ράιλι και Φράνκεε με 25 και 11 πόντους.

Δεκάλεπτα: 13-19, 28-37, 46-55, 66-70

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κρέγιτς, Γιλμάζ, Ζούπαντσιτς

On Fire: Ο Τσέις από την Ντιζόν και ο Ράιλι από τον ΠΑΟΚ με 25 πόντους έκαστος.

Η μεγαλύτερη  διαφορά: Το 62-48 (οι 14 πόντοι διαφορά για την Ντιζόν στο 35' λεπτό)